Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Przekazanie praw własnościowych do produkcji "Diany 2"

powiększ

powiększ

Przekazanie praw własnościowych do produkcji "Diany 2"

29 października 2016 w Hotelu "Olympic" w Ustroniu miał miejsce bankiet poświęcony rozwojowi i przyszłości szybowca "Diana 2".
Tak na szybko impreza przygotowana świetnie. Świetni Goście na czele z Córkami Bogumiła Beresia. Bardzo ciekawa, acz trudna w przyjęciu dla laika prezentacja guru światowej aerodynamiki Krzysztofa Kubryńskiego, wyjaśniająca wielki sukces szybowca Diana 2. Ciekawe, optymistycznie nastrajające przemowy przedstawicieli lotnictwa sportowego w osobach Włodzimierza Skalika, Jacka Dankowskiego, Jerzego Kolasińskiego.
Niestety w tej doniosłej uroczystości nie wziął niestety udziału wspólnik w firmie Avionic - Leszek Matuszek, który poważnie zaniemógł i poddany został zabiegom w szpitalu. Trzymamy kciuki Leszek !!!
Na sali bankietowej Hotelu Olympic w Ustroniu zebrała się światowa śmietanka pilotów latających na Dianach, bądź posiadających szybowiec Diana 2 na własność.
To było bardzo miłe i wzruszające.

Trochę niezręcznie wypadła tyrada pewnego działacza z Międzybrodzia Żywieckiego, który jakby niechcący niezbyt pozytywnie się wyrażał o Dianie i latającym w pierwszym okresie zaistnienia tej "superorchideii" utytułowanym szybowniku z centralnej Polski. Ale o swoim synu już było och i ach.
Nie spodziewałem się, że padnie z Jego ust choćby jedno zdanie o "Ojcu" Diany, konstruktorze Bogumiłu Beresiu.

Nie miałem tej soboty dnia do wystąpień, ale dorwałem na chwilkę mikrofon i starałem się przypomnieć sylwetkę Bogusia. Teraz może pójdzie mi lepiej...
Pracowaliśmy razem w ostatnich chwilach Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych znanych wtedy pod nazwą PDPSz-PZL Bielsko.
Gdy odszedłem z Zakładu dalej utrzymywałem kontakty z pracownikami, śledziłem losy szybowca SZD-56 znanej później jako Diana. Po wykupie praw do projektu z SZD Bogumił z pracownikami przeniósł się do budynku hangaru na lotnisku w Bielsku-Białej.
Tam powstawała w zaciszu Diana 2 przy zasadniczej dla przyszłego sukcesu Diana współpracy z Krzysztofem Kubryńskim. Nie muszę dodawać, że ktoś musiał przelać myśli tych dwóch panów w realistyczny kształt szybowca. To dzielna załoga na czele której brylowali Wanda Staszek Ogrodzcy. Z czasem Zespół się powiększał. I tak zgrubsza powstawała Diana 2, która wreszcie uzyskała certyfikat EASA na miesiąc przed nagłą śmiercią Bogumiła.
No tak, ale z Bogusiem łączyło mnie nie tylko lotnictwo, była to również fotografia w której się prześcigaliśmy. Muzyka - Bogumił podczas studiów na MEL-u grał na gitarze - W roku 1964 wystąpił z zespołem Chochoły na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1967 roku założył zespół wokalno-instrumentalny „Kwadraty”, z którym występował w klubach studenckich, między innymi w PW Stodoła oraz nagrywał dla Rozgłośni Harcerskiej. Ja zaś uwielbiam klawisze, a Boguś śmiał się z moich prób grania w zespole zakończonych z porażeniem gitarą elektryczną.
Na ścianie w firmie wisiał rower, własna konstrukcja z kompozytów. Boguś na nim często jeździł, ale jakoś nigdy nie miałem okazji ten ciekawy rower dosiąść. W biurze często siadaliśmy i Boguś z przenośnego dysku odgrywał swoje ulubione utwory, wspominając stare czasy.
Ja miałem swoje doświadczenia z budowy w moim warsztacie prototypu ULM-a "Moskito", więc z Bogusiem nie mieliśmy problemu się dogadywać, znajdować rozwiązania. A muszę stwierdzić, że jeden z użytkowników Diany bardzo Bogumiłowi napsuł krwi. Ciekawe, bo konstrukcja Diany 2 była solą w oku producentów szybowców na całym świecie.
Tak - obiecałem trochę wspomnień o samym Ojcu Diany 2.

Tak wracając do meritum, trzymam kciuki za SUKCES tego wspaniałego projektu.
Nie ma upoważnień do naświetlenia planów Firmy Avionic, powiem tylko że są bardzo ciekawe !!!

Z pozdrowieniem
Wojciech Gorgolewski
Ps. Bolek i Leszek - wspaniale zorganizowaliście ten event poświęcony Bogumiłowi Beresiowi i Dianie, nie zapominając o urodzinach Krzysztofa Kubryńskiego !
Ps.2 Warto tutaj zajrzeć http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/nie-zyje-genialny-kostruktor.html
Ps.3 I może jeszcze tutaj http://www.gorpol.pl/?site=8&artykul=1120


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018