Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Nowości
  Za granicą
  W kraju
  Imprezy Muzyczne
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Ornette Coleman - legenda jazzu w Bielsku-Białej 9.11.2008r.

Bielsko-Biała: legendarny jazzman zagrał w kościele
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA
2008-11-10, ostatnia aktualizacja 2008-11-10 10:44
Legendarny saksofonista i kompozytor Ornette Coleman zagrał 9 listopada w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej. Jedyny w Polsce występ jednego z najwybitniejszych przedstawicieli i twórców free jazzu zainaugurował Jazzową Jesień w Bielsku-Białej.

Oficjalny początek szóstej edycji imprezy obwieścił zgromadzonej w świątyni kilkutysięcznej publiczności dyrektor artystyczny bielskiego festiwalu Tomasz Stańko, podkreślając, że Coleman był zawsze dla niego mistrzem i uważa go za najwybitniejszego żyjącego jazzmana.
78-letni Ornette Coleman zagrał na saksofonie i trąbce. Repertuar złożony w większości z - często atonalnych - utworów o otwartej strukturze muzycznej, zawierał także refleksyjne ballady, standardy, a nawet jazzową wersję dzieła jednego z utworów Bacha. W pewnym momencie Coleman poprosił do wspólnej muzycznej improwizacji dwoje kilkuletnich dzieci, znajdujących się wśród publiczności.

Reżyser koncertu od czasu do czasu różnymi kolorami oświetlał monumentalną mozaikę bielskiego kościoła, ukazującą sceną Ostatniej Wieczerzy.

Ornette Coleman to legenda free-jazzu. Rozpoczął karierę muzyczną, grając na saksofonie altowym i barytonowym w zespołach rhythm and bluesowych i bebopowych. Od początku prezentował bardzo indywidualne i eksperymentalne podejście do muzyki. Pierwszych nagrań płytowych dokonał pod koniec lat 50. XX wieku, wraz z trębaczem Donem Cherry. Cherry stał się wieloletnim partnerem muzycznym amerykańskiego multiinstrumentalisty, nagrał z nim albumy uważane obecnie za przełomowe dla gatunku - w tym ,,Free Jazz" z 1960 r.

Występ Colemana to nawiązanie do dawnych tradycji, kiedy światowe gwiazdy jazzu koncertowały w bielskiej świątyni. Kościół w bielskich Aleksandrowicach słynie w całym kraju ze znakomitej akustyki. Trzy lata temu odbyła się w nim światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego "Pieśni śpiewają" Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet. Wcześniej koncertowali tu m.in. Jan Garbarek z The Hillard Ensemble, Nigel Kennedy, Joe Henderson, Paco De Lucia, Wynton Marsalis i Charles Lloyd.

http://wyborcza.pl/1,91446,5901956,Bielsko_Biala__legendarny_jazzman_zagral_w_kosciele.html


Ornette Coleman - legenda jazzu w Bielsku-Białej 9.11.2008r.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Ornette Coleman - legenda jazzu w Bielsku-Białej 9.11.2008r.

W kościele św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach odbył się jedyny w Polsce koncert słynnego muzyka jazzowego Ornette Colemana, któremu towarzyszyło dwóch basistów - Tony Falanga na kontrabasie oraz Al MCDowell na gitarze basowej, oraz Denardo Coleman na perkusji. Tomasz Stańko na wstępie stwierdził, że koncert w Bielsku-Białej największego z żyjących jazzmanów Ornette Colemana, to dla niego a także dla fanów jazzu wielkie święto. I tak rzeczywiście było. Wypełniony po brzegi fanami jazzu kościół w Aleksandrowicach , gęstymi brawami nagradzał muzyków po każdym utworze.
Z bi ciem serca decydowałem się na uruchomienie migawki mojego Nikona, by nie przeszkadzać w odbiorze muzyki o elementach funky, bluesa, rocka.
Ten póĽny niedzielny koncert na długo pozostanie mi w pamięci.

wg gorgol


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018