Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Nowości
  Za granicą
  W kraju
  Imprezy Muzyczne
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach to już historia.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach to już historia.

Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach to już historia.
Było bardzo ciekawie, wielu wystawców prezentowało swoje wyroby związane z turystyką i sportem górskim.
W sobotę mieliśmy okazję zapoznać się z relacjami kilku sław sportów wyczynowych jak wystąpienie Tamary Lunger, światowej sławy włoskiej himalaistki, która w Polsce gości po raz pierwszy. Oprócz niej przed publicznością wystąpili też między innym: pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar - Rafał Sonik - prywatnie wielki fan gór; legenda polskiego himalaizmu - Ryszard Pawłowski; szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera - Janusz Majer, Mistrz Świata w wspinaczce na czas Marcin Dzieński.
A teraz cała masa zdjęć z Wondołu.


Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach

powiększ

powiększ

Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach

powiększ

Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach

Wielkim krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge. Już po raz siódmy zjadą się miłośnicy górskich przygód, którzy co roku chętnie odwiedzają festiwal dla wyjątkowej atmosfery i ciekawego programu.

Zaczynamy w piątek 3 marca o 15.00 w auli Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W programie pokazy filmów, warsztaty skiturowe oraz prelekcje na które zapraszają między innymi: Miłka Raulin, Bartosz Malinowski i Ryszard Pawłowski. A to nie wszystko... za to wszystko za free, wstęp wolny!

W sobotę Wondół przenosi się do Szczyrku, gdzie jedną z największych atrakcji będzie wystąpienie Tamary Lunger, światowej sławy włoskiej himalaistki, która w Polsce będzie gościć po raz pierwszy. Oprócz niej przed publicznością wystąpią też między innym: pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar - Rafał Sonik - prywatnie wielki fan gór; legenda polskiego himalaizmu - Ryszard Pawłowski; szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera - Janusz Majer, Mistrz Świata w wspianczce na czas Marciń Dzieński.

Podobnie jak w Gliwicach nie zabraknie też najlepszych filmów, w tym najnowszych z Banff Mountain Film Festival oraz wystaw fotografii. Co roku organizatorzy zapraszają też na warsztaty, chętni będą mieli w czym wybierać - obok warsztatów lawinowych i pierwszej pomocy, odbędą się warsztaty poprowadzone przez 8academy.pl, w trakcie których profesjonaliści m.in Janusz Gołąb podpowiedzą jak najlepiej przygotować się do górskich eskapad. Formę warsztatu będzie mieć też prelekcja Bogusława Kowalskiego - szkoleniowca PZA oraz specjalisty od bezpieczeństwa w górach.

Jak co roku, przy okazji festiwalu, organizowany będzie RMD Winter Run, który będzie jednocześni otwarciem sezonu Montrail Ligi Biegów Górskich 2016.

Tradycyjnie też nie zabraknie festiwalowego kiermaszu i przedszkola dla najmłodszych. Całe rodziny będą mogły też korzystać z okazji by w okazyjnej cenie wykupić widowiskowy lot śmigłowcowcem.

Serdecznie zapraszamy, warto już zarezerwować sobie czas w pierwszy weekend marca.
Więcej informacji www.wondol-challenge.pl oraz www.facebook.com/WondolChallenge

VII Festiwal Górski Wondół Challenge
03.03.2017
Gliwice, Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej Aula A
ul. Stanisława Konarskiego 18B
wstęp wolny!

04.03.2017 – 05.03.2016
Szczyrk CKiR Orle Gniazdo
ul.Wrzosowa 28a
Bilety: 30 zł, dzieci do lat 12 - wstęp wolny


http://wondol-challenge.pl/



Goście Festiwału WONDOŁ 2017

Marcin Dzieński, wspinacz sportowy od lat startujący w międzynarodowych zawodach w konkurencji na czas. Od początku związany z tarnowskim środowiskiem wspinaczkowym.
W 2016 roku jako pierwszy Polak w historii polskiego wspinania stanął na najwyższym podium Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej na czas. Zwycięzca Pucharu Świata w 2016. Medalista Mistrzostw Europy, wielokrotny rekordzista Polski, wielokrotny Mistrz Polski. Od lat w czołówce rankingu pucharu świata. Sportowiec z umiłowania, Opowiadał będzie o swojej drodze na szczyt. Przeciwnościach, trudnościach. Wspina się już ponad połowę swojego życia.



Mariusz Jachimczuk - z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf. Pracuje jako wydawca. Od 15 lat fotografuje i podróżuje, był na weselu w Erytrei, szukał najwyższej góry w Gabonie a jak ma kilka dni wolnych to jedzie do Gruzji. Jest miłośnikiem trekkingów zarówno tych w Beskidach jak i w dalekich Andach. Od kilku lat zafascynowany dziką przyrodą, dla niej pojechał na Galapagos. Zdjęcia z wypraw prezentuje na pokazach slajdów i tematycznych wystawach. Więcej znajdziecie na www.fotopodroze.pl



Tamara Lunger – włoska himalaistka i skialpinistka. Urodzona w Bolzano, od dziecka kochała góry i sport. Od 2002 roku zaczęła starty w zawodach skialpinistycznych Dwukrotnie była Mistrzynią Włoch (2006, 2008), wygrywała słynne zawody w Pierra Menta (2007, 2008), w 2008 roku wywalczyła tytuł Mistrzyni Świata na długim dystansie w kategorii młodzieżowej.
W 2009 roku pojechała w Himalaje gdzie stanęła na szczycie Island Peak (6189 m), rok później jaki najmłodsza włoszka stanęła na Lhotse (8516 m) oraz bez powodzenia wspinała się na Czo Oju.
W 2011 zdobyła Chan Tengri (7010 m), w kolejnym roku wspięła się na położony w Pamirze szczyt Muztagata (7546 m) W 2013 zdobyła Szczyt Lenina (7134 m). W 2014 jako druga Włoszka w historii zdobyła K2 (8611 m)
W lutym 2016 uczestniczyła w zimowej wyprawie na Nanga Parbat (8126 m), zatrzymała się kilkadziesiąt metrów przed wierzchołkiem, jej partnerzy Alex Txikon, Simone Moro i Muhammad Ali o godzinie 15:27 lokalnego czasu, dokonała pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat.



Rafał Sonik, kierowca rajdowy, startujący na quadach, w rajdach terenowych, zwycięzca rajdu Dakar, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro. Przedsiębiorca, filantrop i wielki miłośnik Tatr.
W 2009 zadebiutował jako pierwszy Polak w kategorii quadów w rajdzie Dakar, zajmując w klasyfikacji generalnej 3 miejsce. W 2010 pomimo różnych przeszkód ukończył zawody na 5 pozycji. W tym samym roku po raz pierwszy zdecydował się na start w cyklu Pucharu Świata, w którym w przedostatniej rundzie zmagań zapewnił sobie końcowe zwycięstwo, wygrywając rajdy Tunezji i Brazylii oraz plasując się w czołówce zawodów w Abu Zabi, Egipcie, a także na Sardynii. W 2012 ponownie wziął udział w rajdzie Dakar, kończąc go na 4 miejscu, które przyznano mu dopiero po dwóch latach w wyniku decyzji trybunału w Lozannie, który zdyskwalifikował kilku innych zawodników za nieprzepisowe silniki. Na początku 2013 Rafał Sonik powtórzył swoje osiągnięcie z debiutu, zajmując ponownie 3 miejsce w rajdzie Dakar. Był wówczas kapitanem Poland National Team – reprezentacji Polski w rajdach terenowych, której kapitanem wybrano właśnie Sonika. Rajd Dakar 2014 był określany jako najtrudniejszy od czasu przeniesienia zawodów do Ameryki Południowej. Rafał Sonik zajął 2 miejsce, ustępując Chilijczykowi Ignacio Casale. W tym samym sezonie po raz pierwszy w karierze wygrał Abu Dhabi Desert Challenge oraz Rajd Faraonów i tym samym stał się pierwszym quadowcem, który choć raz wygrał w każdym z rajdów cyklu Pucharu Świata. W styczniu 2015 Rafał Sonik wygrał 36. edycję Rajdu Dakar. We wrześniu 2015 na jedną rundę przed zakończeniem sezonu Rafał Sonik wywalczył swój czwarty Puchar Świata. Zawodnik ‪ORLEN Team ukończył chilijski klasyk na drugim miejscu, przypieczętowując zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata.
Jest założycielem, fundatorem i byłym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Wraz z Piotrem Beaupre, we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym powołał do życia Poland National Team – reprezentację Polski w rajdach terenowych, w której od początku działalności (grudzień 2012), pełni funkcję kapitana.
Jako przedsiębiorca i filantrop kocha pracować z ludźmi i dla ludzi. Dofinansowuje od lat nowatorskie i prężnie działające Stowarzyszenie Siemacha, pomagające dzieciom w rozwoju edukacyjnym i społecznym. Jest pomysłodawcą strony www.naszkasprowy.pl oraz organizatorem inicjatyw związanych z ochroną środowiska. Jest prezesem Stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje wielką akcję sprzątania naszych najwyższych gór pod hasłem „Czyste Tatry”.


Bogusław Kowalski - alpinista, współautor wielu nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej ścianie El Monstruo w północnej Patagonii, na południowej ścianie El Sfinge w Andach Peruwiańskich oraz na wschodniej ścianie Torre Sur w masywie Torres del Paine w Patagonii. Wspinał się również w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w Górach Szkocji i w Himalajach. Autor wielu publikacji i felietonów o tematyce górskiej.
Instruktor alpinizmu, trenerem II klasy we wspinaczce sportowej i instruktorem wspinaczki wysokogórskiej, wieloletni działacz Polskiego Związki Alpinizmu. Swoje umiejętności szkoleniowe zdobywał m.in. na stażach w Ecole Nationale de Ski et d.Alpinisme, w Chamonix, we Francji oraz w Scotlands National Outdoor Training CentreTrener
Trener biznesu, prowadzi szkolenia z obszarów motywacji i zarządzania ryzykiem, czyli umiejętności niezbędnych do przeżycia w górach. Poza pracą w górach jest starszym inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy, a specjalizuję się w pracach szczególnie niebezpiecznych ze szczególnym uwzględnieniem pracy na wysokości. Jest również biegłym sądowym wpisanym na listę biegłych Sądu Okręgowego w Toruniu z zakresu wspinaczki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.



Janusz Majer - Polski wspinacz i himalaista, współzałożyciel (wraz z Arturem Hajzerem) firmy Alpinus, współzałożyciel firmy Mount, właściciel marki HiMountain. W latach 1980-92 prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, skupiającego wybitnych alpinistów i himalaistów w tamtym czasie. Wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu w latach 1987-1993, przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA. Od 23 listopada 2013 szef programu "Polskie Himalaje", którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.
Wspina się od 17 roku życia. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach, Hindukuszu, Himalajach i Karakorum. Uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach wysokogórskich, w wielu jako kierownik m.in.na: Nanga Parbat (1977), Lantang Lirung (1982), Ganesh II (1983), Broad Peak (1984, wszedł na szczyt), pd. ścianę Lhotse (1985), K2 (1986 wyprawa dokonała pierwszego przejścia drogi Magic Line), W 1980 kierował wyprawą w Andy Peruwiańskie (m.in. wszedł na Nevado Tsacra Chico) oraz wspinał się w Yosemite w USA (m.in. uczestniczył w pierwszym polskim przejściu The Nose na El Capitanie).



Bartosz Malinowski – nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywień czasoprzestrzeni, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy.
W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Plus Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie.
W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz motta, chwytaj dzień oraz maszeruj albo zdychaj. Lubi niszowe kino, książki oraz słuchać głośno muzyki i skakać pod sceną. Koordynator festiwalu MediaTravel, przewodnik Grupy Wyprawowej Chate.pl oraz Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich Łódź. Twierdzi że od tego są nogi by łazić na nich i że trzeba żyć życiem jakby się miało stanąć nazajutrz ze śmiercią twarzą w twarz.
Bartosza Malinowskiego spotkamy 3 marca 2017 w Gliwicach.



Ryszard Pawłowski wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 4-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.
Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach.
Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.
Ryszard Pawłowski organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty wchodził jako przewodnik wspólnie z klientami na takie szczyty jak: Ama Dablam, Aconcagua, Elbrus Denali (McKinley), Island Peak, Pumori, Cotopaxi oraz Kazbek.



Krzysztof Wielicki urodzony 5 stycznia 1950 r w Szklarce Przygodzickiej, wybitny polski taternik, alpinista, himalaista, członek The Explorers Club odznaczony Lowell Thomas Award, członek i współzałożyciel Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. Jest piątym człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Laureat wieli nagród i odznaczeń. Pierwszy zimowy zdobywcą Mount Everestu, Kanczendzongi i Lhotse.
Podbój Korony Himalajów i Karakorum:

Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 – I zimowe wejście na ośmiotysięcznik
Broad Peak (8048 m) 1984 – I wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo
Manaslu (8163 m) 1984 – nową drogą oraz 1992 – drogą klasyczną
Kanczendzonga (8586 m) 1986 – I zimowe wejście
Makalu (8463 m) 1986 – nowym wariantem, w stylu alpejskim
Lhotse (8511 m) 1988 – I zimowe wejście, wejście solo, w gorsecie ortopedycznym
Dhaulagiri (8156 m) 1990 – nową drogą, wejście solo
Annapurna (8091 m) 1991 – drogą Boningtona
Cho Oyu (8201 m) 1993 – polską drogą
Shisha Pangma (8021 m) 1993 – nową drogą, wejście solo
Gaszerbrum II (8035 m) 1995 – drogą klasyczną, wejście solo – oraz 2006 – drogą klasyczną
Gaszerbrum I (8068 m) 1995 – drogą japońską, w stylu alpejskim
K2 (8611 m) 1996 – drogą japońską
Nanga Parbat (8125 m) 1996 – drogą Kinschofera, wejście solo



Bogumiła "Miłka" Raulin - z wykształcenia i zawodu magister trakcji elektrycznej. Z zamiłowania podróżniczka, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. W 2011 rozpoczęła projekt "Siła Marzeń - Korona Ziemi". Do tej pory udało się jej zdobyć 8 z 9 szczytów z Korony Ziemi w wersji Reinholda Messnera. Do ukończenia projektu pozostały jej jeden szczyt: Mt Everest (Azja). Ma szanse być najmłodszą Polką, która tego dokona. Na swoim koncie ma również samotne wyprawy na sześciotysięczne szczyty w Himalajach Indii i Nepalu oraz wyprawy w Andy. Miłka to poprawna optymistka. Wierz w umiejętność rozdawania pozytywnej energii i niepodważalną Siłę Marzeń !!!



Festiwal Górski Wondół Challenge VII edycja 03-05 Marca 2017 w Szczyrku i Gliwicach

Jaki był VI Festiwal Górski Wondół Challenge 2016?

W pierwszy weekend marca 2016 r odbył się VI Festiwal Górski Wondół Challenge. Festiwalowe zmagania tradycyjnie rozpoczął Bieg RMD Winter Run otwierając tym samym sezon Montrail Ligę Biegów Górskich 2016 oraz pokazami filmów polskich twórców, między innymi uznanego już w świecie filmu Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza – "Ludzie Duchy".
Z filmowych atrakcji nie zabrakło też najnowszych filmów Banff Mountain Film Festival. Jednak jak co roku największą popularnością cieszyły się prelekcje, a było ich sporo, gośćmi festiwalu byli:
-Miłka Raulin
-Marek Markowski
-Bartosz Malinowski z Wielkiego Szlaku Himalajskiego
-Łukasz Supergan
-Andrzej Marcisz
-Janusz Gołąb
-Ryszard Pawłowski
-Sebastian Kawa
-Krzysztof Wielicki
-prof. Zdzisław Ryn.

Były także warsztaty fotograficzne, skiturowe i pierwszej pomocy, te ostatnie prowadzone przez współorganizatora festiwalu Grupę Beskidzką GOPR.
Ze względu na warunki pogodowe nie odbyły się pokazy GOPR z użyciem śmigłowca, w zamian goście mogli zobaczyć strzały z wondołowej armaty oraz pokazowy przejazd psich zaprzęgów w wykonaniu Mistrza Europy Grzegorza Burzyńskiego.
Goście mogli skorzystać także z ofert festiwalowego kiermaszu a najmłodsi z atrakcji festiwalowego przedszkola.


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018