Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Mikołajkowe spotkanie lotniarzy ŻAR 2018.12.15

Mikołajki lotniowe i odsłonięcie medalionu Zdzisława Sznapki – relacja .

15 grudnia, w sobotę w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar odbyło się wyjątkowo uroczyste spotkanie lotniarzy, zwane od lat – „mikołajkowym”. Dlaczego w tym roku uroczyste? Powody były dwa. Na spotkaniu w roku ubiegłym powstał pomysł uhonorowania medalionem Zdzisława Sznapki – znakomitego pilota lotniowego, instruktora i konstruktora lotni typu Kanion oraz miłośnika Żaru, zmarłego w 2015 roku.

Drugim powodem było wyróżnienie trzech działaczy lotniarstwa działających w tym sporcie od początków jego powstania. Realizacji wykonania medalionu podjął się osobiście Leszek Mańkowski po konsultacji tematu ze Stanisławem Błasiakiem – „spiritus movens” powstania poprzednich dziesięciu medalionów poświęconych wybitnym ludziom oddanym sprawom Żaru.

Twórcą odlanego w brązie medalionu jest znakomity artysta rzeźbiarz – medalier, pan prof. Jerzy Nowakowski z Krakowa. Jak widać na zdjęciach medalion jest piękny.

Co do drugiej okazji, prezes Rady Seniorów Lotnictwa AP uznał, że ludzie reprezentujący tą rzadką dyscyplinę sportów lotniczych pozostają niezauważeni i niedoceniani w swych społecznych działaniach. Stąd po napisaniu stosownego wniosku do Zarządu Aeroklubu Polskiego i znalezieniu zrozumienia w jego gremium, trzech naszych kolegów zostało uhonorowanych za swoje nieprzeciętne zaangażowanie w sprawy lotniarstwa wysokim odznaczeniem Aeroklubu Polskiego...

Na spotkanie w murach tej zacnej szkoły lotniczej przybyło 30 lotniarzy – tych młodszych, aktywnie latających i tych starszych, a nawet dinozaurów tego sportu. Po raz pierwszy od bardzo dawna przybył jeden z pierwszych konstruktów lotni – inż. Zdzisław Kołodziej, najstarszy pilot płk pil. w st. spocz. Ryszard Futa, mistrz świata Alojzy Dernbach i inni nie mniej znakomici piloci. Spotkanie zaszczycił obecnością prezes honorowy Klubu Lotników Loteczka – Stanisław Błasiak, dyrektor GSS Żar – Wojciech Kos, oraz przede wszystkim rodzina śp Zdzisława Sznapki na czele z Jego siostrą, Barbarą.

Kiedy o godzinie siedemnastej zgromadziliśmy się w hallu Szkoły przy medalionie przyodzianym w biało czerwoną wstęgę, Leszek Mańkowski przywitał gości oraz rodzinę a następnie przedstawił zgromadzonym sylwetkę i zasługi Zdzisława Sznapki. Głos zabrał dyrektor Kos, który w ciepłych słowach przypominał historię lotniarstwa w GSS żar. Życzył on lotniarzom rozwoju i wyraził nadzieję, że lotnie częściej będą pojawiały się nad szczytem Góry. Następnie Leszek Mańkowski poprosił siostrę Zdzisława, panią Barbarę Bednarkiewicz o odsłonięcie medalionu. Stało się! Nasz przyjaciel Zdzisław Sznapka wpisał się na trwałe w historię tej pięknej góry, u boku swoich znakomitych poprzedników...

Na część dalszą uroczystości udaliśmy się do sali odpraw, gdzie prezes RSL AP wręczył rodzinie złotą odznakę „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego” nadaną Z. Sznapce przez AP.

Tytułem i odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” zostali wyróżnieni: Andrzej Binkowski – Wałbrzych, Andrzej Miciński – Międzybrodzie Żywieckie i Andrzej Włodarczyk – Kraków. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia. Za zasługi dla lotnictwa polskiego znakomity lotniczy fotograf i lotniarz – Wojciech Gorgolewski z Bielska Białej został wyróżniony medalem jubileuszowym 90 - lecia Aeroklubu Krakowskiego. Szef Szkoły Fly Adventure – Andrzej Binkowski wręczył voucher na lot lotnią Atos VR Leszkowi Mańkowskiemu.
Na tym zakończyła się część oficjalna. Ta nieoficjalna trwała nadal, ale już w kawiarni, gdzie Andrzej Miciński przygotował dla nas małe co nieco. Tematów do przegadania było wiele, bo niektórzy z nas nie widzieli się kilkadziesiąt lat.

Pragnę serdecznie podziękować uczestnikom spotkania, którzy w odruchu serca wspomogli finansowo akcję ufundowania naszemu przyjacielowi medalionu. Byliśmy mile zaskoczeni Waszą hojnością, za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok.

Rada Seniorów Lotnictwa AP

UWAGA: chciałbym bardzo podziękować autorowi tekstu-relacji szanownemu Koledze Leszkowi Mańkowskiemu, którego pióro zgrabnie i dokładnie przedstawiło naszą lotniarską uroczystość.


Mikołajkowe spotkanie lotniarzy ŻAR 2018.12.15

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018