Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Spotkanie środowiska lotniczego poświęcone sylwetce pilota doświadczalnego Adama Zientka 19.12.2008 r.

Adam Zientek podczas lotu doświadczalnego szybowcem SZD-27 Kormoran. Produkcja APRL

Spotkanie środowiska lotniczego poświęcone sylwetce pilota doświadczalnego Adama Zientka 19.12.2008 r.

Kronika fotograficzna z lotniczego życia Adama Zientka.

Spotkanie środowiska lotniczego poświęcone sylwetce pilota doświadczalnego Adama Zientka 19.12.2008 r.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Spotkanie środowiska lotniczego poświęcone sylwetce pilota doświadczalnego Adama Zientka 19.12.2008 r.


W piątek 19. 12. 2008 roku w Aeroklubie Bielsko-Bialskim odbyło się spotkanie poświęcone wspomnieniu o zmarłym Adamie Zientku – szybowniku i pilocie doświadczalnym.
Podobnie, jak w dniu pogrzebu miesiąc wcześniej, niebo nad Beskidami zakryły chmury i ziemię otulił śnieg.
W sali pilotów ABB zgromadzili się lotniczy przyjaciele Adama Zientka, jego dawni współpracownicy z Zakładów Szybowcowych w Bielsku-Białej, oraz najbliższa rodzina.
Seniorem spotkania był przedwojenny harcerz i szybownik Józef Drożdż (91 l.), kolega Adama z pierwszego sezonu lotnego w 1934 roku na górze Chełm w Goleszowie. Sekundowali mu: pilot doświadczalny prof. Julian Bojanowski (89 l.) – kolega z Sekcji Lotniczej Studentów Politechniki Krakowskiej z 1945 roku oraz pilot i rzeczoznawca IKCSP Józef Zieleziński (86 l.) kolega od 1945 roku, a także Mirosław Darmoliński (90 l.) – wieloletni lekarz w SZD Bielsko.
Przybyli m. in. koledzy z Działu Prób w Locie SZD Bielsko: piloci doświadczalni – Jerzy Śmielkiewicz i Jacek Żak oraz Piotr Lamers. Pozdrowienia przesłali koledzy piloci doświadczalni: Jerzy Popiel z Wrocławia, Stanisław Wielgus i Jan Gawęcki z Warszawy, a także małżeństwo lotnicze Hanna i Zbigniew Badurowie z Krakowa, instruktorzy: Adam Niżnik i Jan Winczo z Bielska-Białej, Bogusław Kuboszek z Limanowej oraz mechanik lotniczy Adam Cwajna z Jeleśni. Pisemne wystąpienie nadesłał Adam Skarbiński z Krościenka n. Dunajcem, kronikarz lotnictwa na Podbeskidziu.
Wojciech Gorgolewski przy udziale Wojciecha Dudka przygotował prezentację zdjęć archiwalnych z życiorysu Adama Zientka oraz montaż filmów z prób w locie w SZD z jego udziałem. Wyświetlono film krótkometrażowy „Chmury” Sergiusza Sprudina z 1966 roku, w którym Adam Zientek na Piracie i Foce pokazywał piękno latania.
Później głos przejęli zebrani dzieląc się osobistymi wspomnieniami o swoim koledze Adamie. Głos zabrali m. in. Jerzy Śmielkiewicz, Edward Margański, Marian Kroczek, Mieczysław Mikuszewski. Tadeusz Kos przypomniał i pokazał pierwsze artykuły Adama Zientka w Skrzydlatej Polsce z przyniesionego rocznika 1945/46. Jan Kubica przekazał na ręce rodziny A. Z. wykonany przez siebie model „Puchacza”, jednego z ulubionych szybowców oblatanych przez Adama Zientka, na którym wyszkolił wielu pilotów w akrobacji szybowcowej, i na którym wykonał swój ostatni lot w 2001 roku. Roman Kiełpikowski z Raciborza rozdał zebranym kilkanaście opracowanych przez siebie broszur z dwoma artykułami napisanymi przez Adama Zientka w ostatnim okresie. Miały one stanowić rozdziały niezrealizowanej niestety książki pod roboczym tytułem „Lot przez dziesięciolecia” – kontynuacji „Wielkiej przygody” wydanej w 1953 roku.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem uczestników i długimi rozmowami w kawiarni w budynku Aeroklubu.
Stanisław Zientek
Lista uczestników:
Bałowski Michał, Bednarczuk Zdzisław, Biskup Jerzy, Blady Longin, Błuś Marcin, Bobrzyk Halina, Bojanowski Julian z małżonką, Bułka-Grobelny Halina, Byrski Czesław, Cienciała Karol, Ciepły Jan, Darmoliński Mirosław z małżonką, Drożdż Józef, Dudek Wojciech, Ficoń Antoni, Gorgolewski Wojciech, Herzyk Mieczysław, Hynek Grzegorz, Kawa Tomasz, Kiełpikowski Roman, Klajmon Jerzy, Kłos Andrzej, Kowalski Włodzimierz, Kos Tadeusz, Kos Wojciech, Kroczek Marian, Kubica Jan, Kubiczek Justyna, Kubiczek Mirosław, Lamers Piotr, Margański Edward, Matuszek Leszek, Mikuszewski Mieczysław, Moskal Józef, Mynarski Henryk, Ochal Przemysław, Oskwarek Stanisław, Oślak Jerzy, Papiorek Andrzej, Pezda Jan, Przewoźnik Władysław, Ptak Jerzy, Sablik Jakub, Sablik Mirosława, Solecki Adam, Solecki Wojciech, Sosna Edwin, Sulwińska Krystyna, Szczepanik Maciej, Śmielkiewicz Jerzy, Świeciński Czesław, Trzopek Edward, Weksej Piotr, Wisełka Jan, Wojtoń Tadeusz, Zieleziński Józef z córkami Anną i Barbarą, Zientek Lidia, Zientek Stanisław, Zientek Wiktor, Żak Artur, Żak Jacek, Żak Kazimierz.Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018