Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Historia
  Pokazy
  Szybownictwo
  Lotniska
  Z archiwum Wojtka
  YouTube
  Ratownictwo
  Sport
  JAZZ
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Adam Kurbiel

Filmik przedstawia wywiad z nieżyjącym już znanym konstruktorem laminatowych szybowców z serii Jantar inżynierem Adamem Kurbielem.
A. Kurbiel był również konstruktorem ULM-a Moskito, pierwowzoru dla dzisiejszych Eoli i Extrimów.
Adam Kurbiel przybył do Bielska w r 1961 jako absolwent Politechniki Warszawskiej i przez 25 lat był związany z Zakładami Szybowcowymi w Bielsku-Białej. Wniósł do nich młodzieńczy zapał, a w zamian znalazł w nich właściwy klimat dla rozwoju swojego talentu.
To właśnie Adam Kurbiel jako pierwszy w Polsce odważył się wprowadzić laminat szklany jako tworzywo dla nośnych elementów konstrukcji lotniczych.
W latach 80-tych nowym obszarem zainteresowania Adama stały się laminatowe samoloty ultralekkie. Przy współpracy z mgr inż. Wiesławem Gębalą powstał pierwszy projekt prototypowy pod nazwą MOSKITO. Następnie powstał i pomyślnie przeszedł próby nowy samolot GEMINI, spełniający wszystkie przepisy, obecnie produkowany seryjnie i eksportowany przez zakład REMOS w Wapienicy. Następną konstrukcją Adama Kurbiela jest EOL. Jest to bardzo udany, dwuosobowy samolot laminatowy, najlepiej odpowiadający wymaganiom klasy VLA (samoloty bardzo lekkie) o dużych perspektywach eksportowych. Próby są na ukończeniu i w najbliższym czasie spodziewany jest certyfikat. Przygotowywana jest budowa serii informacyjnej.
Ostatnimi konstrukcjami są 3Xtrim VLA i 3XTRIM UL wystawiane na |wiatowej Wystawie Lotniczej ILA 2000 w Berlinie.Adam Kurbiel - wywiad Macieja OrłosiaLosowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018