Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Zmarł Helmut Staś - 23.02.1938 - 30.06.2009

powiększ

Zmarł Helmut Staś - 23.02.1938 - 30.06.2009

Odszedł Helmut Staś
Aeroklub Polski z ogromnym smutkiem i żalem zawiadamia, że 30 czerwca 2009r. odszedł od nas Helmut Staś – legendarna postać wśród polskich pilotów akrobacyjnych.


Urodził się 23 lutego 1938 r. w miejscowości Jełowa k/Opola. Zafascynowany lotnictwem już od najmłodszych lat szkolnych zajmował się modelarstwem lotniczym a mając lat 17 (w 1955r.) rozpoczął w Szkole Szybowcowej Ligotka Dolna szkolenie szybowcowe. Już za rok (w 1956r.)

W ramach programu LPW, rozpoczął w Gliwicach szkolenie samolotowe, uzyskując w 1957r. |wiadectwo Samolotowego Pilota Sportowego (tzw. Licencję). Od roku 1958 r. zaczął brać udział w zawodach samolotowych (Mistrzostwa Polski Juniorów – 4-te miejsce). W Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej wystartował w Stalowej Woli (III MP w AS) a w zawodach międzynarodowych jako pilot-zawodnik w 1966r. (były to Mistrzostwa Państw Demokracji Ludowych w Łodzi). W Mistrzostwach |wiata w 1968r. – Magdeburg (NRD), w 1970r. – Hulavington (Anglia), w 1972r. – Salon De Provance (Francja). W 1972r. zdobył Mistrzostwo Polski Bielsko-Biała), w póĽniejszych latach jeszcze dwa razy V-ce Mistrzostwo Polski.

W 1975r. uległ ciężkiemu wypadkowi lotniczemu. Podczas pokazów, w czasie wykonywania figury zwanej lustrem (samoloty leciały "plecami" do siebie w bliskiej odległości) śmigło samolotu partnera odcięło Helmutowi lewą rękę. Zdołał jednak szczęśliwie wylądować.

Po 7 latach zmagań z komisją lekarską wrócił do latania i oczywiście - do akrobacji samolotowej, pozostając aktywnym trenerem pilotów-akrobatów. Od 1978r. brał udział jako Główny Sędzia lub Kierownik Sportowy we wszystkich zawodach i Mistrzostwach Polski, z wyjątkiem roku 2003 – w Mielcu, gdzie wystartował jako pilot-zawodnik po kwalifikacje do Mistrzostw |wiata.

W tymże też roku wystartował w Mistrzostwach |wiata w Akrobacji Szybowcowej (po 28 latach przerwy w lataniu jako zawodnik). Brał udział jako Sędzia Główny lub sędzia niemal we wszystkich Mistrzostwach |wiata i Europy w akrobacji lotniczej. Od 1984r. latał jako instruktor – specjalizując się w szkoleniu w akrobacji lotniczej. Legenda polskich oblatywaczy, Andrzej Abłamowicz, zawsze o nim wyrażał się z najwyższym szacunkiem i podziwiał jego zdolności w pilotażu dwusilnikowych maszyn. Od 1983r. do chwili obecnej był przedstawicielem Aeroklubu Polskiego w FAI-CIVA, najpierw jako Delegat a ostatnio jako Alternate Delegat.

Żegnamy Helmuta – doskonałego pilota, wychowawcę lotniczych pokoleń, szkoleniowca, działacza lotniczego, przyjaciela, kolegę i człowieka – zawsze pełnego humoru, który mówił o sobie, że jest niesymetryczny.

?ródło: Aeroklub Polski

Bardzo miłe i ciepłe wspomnienia o Helmucie Stasiu przeczytasz na oficjalnej stronie Komisji Akrobacji FAI na Blogu Mike Heuer`sa :

http://www.fai.org/aerobatics/PresidentPage?page=4


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018