Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Kpt. GÓ?D? JERZY nie żyje. ( 17.07.1943 - 02.02.2010 )

powiększ

Kpt. GÓ?D? JERZY nie żyje. ( 17.07.1943 - 02.02.2010 )

W styczniu 1996 roku wracałem z pobytu w Chicago liniami LOT. Za sterami jako dowódca siedział kpt. Leszek Dunowski, członkiem załogi jako instruktor był kpt. Jerzy GóĽdĽ. "|rubka" miał ze sobą laptopa i w czasie lotu pokazywał mi zapis lotu juniora wtedy Sebastiana Kawy, tego lotu, w którym po lądowaniu Kawie został skradziony aparat fotograficzny. Dużo rozmawialiśmy na temat fotografii, wspominaliśmy wspólnie spędzony czas podczas Air Show w Bydgoszczy. Co jakiś czas dochodziły mnie jakieś informacje o balonowych wyczynach Jurka - np. w Krakowie. Jakoś widywaliśmy się coraz rzadziej, aż w tym tygodniu nasz kontakt się urwał zupełnie...
Dzisiaj nie ma już ani Leszka ani Jurka.

GÓ?D? JERZY, pseud. |rubka, instruktor I-ej klasy samolotu B-767.
Szkoła podstawowa Nr 4, I Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka (1958-1962), matura 1962, klasa (c), angielski - łacina, WAM (3 lata), LOT 1969, Akademia Lotnicza (Ulianowsk-1978), (Moskwa-1980), Centrum szkolenia Boeing Seattle USA 1989.
ZAWÓD, PROFESJA: instr. pilot komunikacyjny, instr. pilot szybowcowy, instr. pilot balonowy
DZIAŁALNO|Ć ZAWODOWA: Instruktor pilot PLL "LOT", sam. Ił-14, AN-24, TU-134, Ił-62, B-767.
DZIAŁALNO|Ć SPOŁECZNA: Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego, Członek Międzynarodowej Komisji FAI, Przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego, wieloletni sędzia krajowych i międzynarodowych zawodów szybowcowych.
TWÓRCZO|Ć: Opracowanie i wydanie "Podręcznika dla obserwatorów" (sędziów zawodów balonowych).
SUKCESY: Uczestnik wielu zawodów samolotowych, szybowcowych, balonowych. Start w zawodach balonowych o puchar Gordona Bennetta USA 1993 r. - 8 miejsce.
ZAMIŁOWANIA: Krótkofalarstwo znak SP5CZA, komputery, sporty lotnicze, modele zdalnie sterowane radiem.

Ciekawa relacja Grzegorza Tuszyńskiego z pożegnalnego lotu Boeingiem 767 na http://www.rnavspotters.pl/index.php?news=253 :
W dniu dzisiejszym na lotnisku Warszawa-Okęcie miała miejsce nietypowa uroczystość: koleżanki i koledzy z pracy, a także przedstawiciele PLL "Lot" zebrali się, by podziękować przechodzącemu na emeryturę po 39-ciu latach służby w linii, wielce zasłużonemu dla lotnictwa Instruktorowi Kapitanowi Pilotowi Jerzemu "|rubce" GóĽdziowi.
Podziękowanie miało bardzo ciekawą oprawę, zważywszy na fakt, iż pan Jerzy dowodził tego dnia samolotem rejsowym z Chicago do Warszawy - LO 002.
Boeing B767-300ER o rejestracji SP-LPA wykonał majestatyczny, niski przelot wzdłuż pasa 33, po czym odszedł na drugi krąg i po kolejnych 27-miu minutach z niespotykaną delikatnością wylądował na tym samym pasie.
Nie był to jednak koniec atrakcji: samolot, pomimo iż wytracił już prędkość, nie opuścił pasa drogą "S", lecz dojechał do drogi "R1", po czym przez "R2", "A3" i "Z1" wjechał na drogę kołowania "M1" prowadzącą przed Terminalem 2. W tym też czasie, w oknie kokpitu, po stronie kapitana pojawiła się szarfa, której treść nie jest mi dokładnie znana, podobno jednak głosiła "pilot-emeryt". Po skręceniu w drogę kołowania "M1" na pana Jerzego czekała jeszcze jedna miła niespodzianka: dwa wozy lotniskowej straży pożarnej przygotowały dla niego "salut wodny".

O postaci pana Jerzego można by napisać grubą książkę, jest to pilot jakich mało, w swojej karierze liniowej latał samolotami Ił-14, An-24, Tu-134, Ił-62 oraz B767, ponadto ma uprawnienia instruktora pilota szybowcowego i balonowego, był Członkiem Zarządu Aeroklubu Polskiego, Członkiem Międzynarodowej Komisji FAI, Przewodniczącym Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego, wieloletnim sędzią krajowych zawodów szybowcowych, autorem podręcznika dla sędziów zawodów balonowych, zatytuowanego "Podręcznik dla obserwatorów". Warto też dodać, iż w 1993 zajął 8 pozycję w zawodach balonowych o puchar Gordona Bennetta, rozgrywanych tego roku w USA. Nie wspominam już o innych pasjach, jak chociażby krótkofalarstwo czy modelarstwo RC...

Zawody balonowe o puchar Gordona Bennetta.
W 1993 roku zawody rozpoczęły się w Albuquerque w Nowym Meksyku w USA 4 paĽdziernika. Na starcie zgromadziło się 20 aerostatów z 10 państw. Polska reprezentowana była tym razem przez dwie załogi startujące na pożyczonych balonach. Stefan Makne i Waldemar Ozga - balon N-37915 oraz Jerzy Czerniawski i Jerzy GóĽdĽ - balon N-147SP. Pierwsza polska załoga lądowała w odległości 219,70 km od miejsca startu w miejscowości Cimmaron w Nowym Meksyku. Makne z Ozgą utrzymywali się w powietrzu 22 godziny i 10 minut i ostatecznie zajęli 7 miejsce. Trochę gorszy wynik osiągnęli Czerniawski z GóĽdziem, którzy zajęli 8 miejsce z wynikiem 187,40 km w czasie 20 godzin i 26 minut.


SP5CZA Jerzy GóĽdż silent key
Dnia 2 lutego 2010 roku w godzinach rannych zmarł po długiej chorobie Jerzy GoĽdĽ- śruba -czacza-SP5CZA. Pilot, legenda LOT-u, instruktor na Boeingach, szybownik, baloniarz, wspaniały krótkofalowiec, bardzo aktywny w latach 60 do stanu wojennego. Pogodny zawsze pełen radości życia, zapału, dusza towarzystwa w każdej sytuacji. W stanie wojennym zaryzykował całą swoją karierą zdając rzetelną informację o słynnym tragicznym locie zakończonym w Lesie Kabackim dla podziemnego Tygodnika Mazowsze. Ostatnio pojawił się na pasmach, mając ambitne plany krótkofalarskie. Choroba je pokrzyżowała.

PS. Pogrzeb 10 lutego-środa na Powązkach o godĽ, 12.15 w kościele św. Józefata.

Informację przekazał Włodek SP5AWY


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018