Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Pogrzeb generała pilota Andrzeja Błasika, Dowódcy Sił Powietrznych RP.

powiększ

Pogrzeb generała pilota Andrzeja Błasika, Dowódcy Sił Powietrznych RP.

28 kwietnia w Warszawie odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego generała pilota Andrzeja Błasika. Dowódca Sił Powietrznych spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

DSPCeremonia pożegnania tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Dowódcy Sił Powietrznych śp. generała pil. Andrzeja Błasika odbędzie się 28 kwietnia 2010 roku w Warszawie.

Uroczystości żałobne poprzedzać będzie wystawienie 27 kwietnia 2010 roku od godz. 16.00 trumny z ciałem śp. generała pil. Andrzeja Błasika w Sali Tradycji Dowództwa Sił Powietrznych przy ul. Żwirki i Wigury 103 oraz całonocne czuwanie kadry i pracowników wojska Sił Powietrznych.

Sala Tradycji DSP oraz księga kondolencyjna będą powszechnie dostępne dla wszystkich pragnących pożegnać się z Generałem do godz. 8.00 następnego dnia.

28 kwietnia od godziny 10.00 będzie można oddać hołd tragicznie zmarłemu w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP w Warszawie przy ul. Długiej.

W tym samym dniu o godz. 12.00 Mszą |więtą odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpocznie się oficjalna ceremonia pożegnania.

Główne uroczystości pogrzebowe, zorganizowane z ceremoniałem wojskowym i tradycją lotniczą, odbędą się na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie spocznie trumna z ciałem Dowódcy Sił Powietrznych. Początek uroczystości przewidywany jest na godzinę 15.00.

W ostatniej drodze śp. generałowi pil. Andrzejowi Błasikowi towarzyszyć będą wraz z Jego Najbliższymi przyjaciele, żołnierze i pracownicy wojska Sił Powietrznych.

Z uwagi na wyjątkowy charakter ceremonii oraz prośbę Rodziny, prosimy wszystkich uczestników uroczystości o zastąpienie wiązanek kwiatów, pojedynczymi czerwonymi różami.

ppłk Robert Kupracz
p.o. rzecznik prasowy DSP


Generał Andrzej Błasik - Dowódca Sił powietrznych RP - wspomienie.

Generał Błasik trzy lata temu został dowódcą Sił Powietrznych
Dokładnie trzy lata temu – 19 kwietnia 2007 roku – generał brygady pilot Andrzej Błasik, awansowany do stopnia generała dywizji, został mianowany na stanowisko dowódcy Sił Powietrznych. Mianowania dokonał prezydent Lech Kaczyński w obecności ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygły. Wszyscy zginęli 10 kwietnia w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem.

Trzy lata temu, 19 kwietnia 2007 roku, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość mianowania nowego dowódcy Sił Powietrznych. Na stanowisko to wyznaczono generała brygady pilota Andrzeja Błasika. Prezydent RP Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński, w obecności ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygły, przedstawicieli parlamentu, kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych, przed mianowaniem generała Błasika na stanowisko dowódcy, awansował go do stopnia generała dywizji. W ceremonii wzięli też udział piloci polskich F-16 oraz podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i uczniowie Liceum Lotniczego w Dęblinie. Generał był absolwentem obu tych szkół.

Generał Andrzej Błasik, zanim został dowódcą Sił Powietrznych, przechodził kolejne szczeble kariery lotniczej, zaczynając od 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu. Do pułku trafił zaraz po ukończeniu dęblińskiej "Szkoły Orląt", po promocji. Latał na Limach-6, następnie – już w 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w |widwinie – zdobywał doświadczenie na Iskrach i Su-22. Uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko-bombowym, w 1991 roku otrzymał tytuł pilota roku świdwińskiego pułku. Kształcił się na warszawskim AON-ie, a także za granicą, w Holandii, USA. W 2002 roku objął dowodzenie 31 Bazą Lotniczą w Krzesinach, zdobywając dla niej zaszczytny tytuł "Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP" za doskonałe zabezpieczenie wielkiego ćwiczenia "NATO Air Meet-2003" oraz wzorową realizację szkolenia lotniczego. Generalskie lampasy otrzymał już jako dowódca 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Przed mianowaniem na stanowisko dowódcy Sił Powietrznych, generał Błasik był komendantem-rektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Spośród 1592 godzin spędzonych w powietrzu, najwięcej – bo 482 – wylatał w kabinie Su-22, na którym posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia w każdych warunkach, podobnie jak na Iskrze. Zdarzyło mu się też pilotować maszyny zagraniczne, jak Hawk Mk-51, Mirage 2000, T-38C Talon, Tornado IDS, F-16, F-18 czy T-50 (zobacz więcej: Zginęli w katastrofie Tu-154M).


O generale pamiętają dobrze w Białej Podlaskiej. To z tutejszego lotniska loty szkolne na Limach wykonywał podchorąży Andrzej Błasik. Stąd miał żonę, Ewę, Jak mówią bialczanie, w tym mieście miał też osiąść po zakończeniu kariery wojskowego pilota, już jako emeryt. Podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy, odprawionej w kaplicy garnizonowej dzień po katastrofie pod Smoleńskiem, prezes bialskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego i były dowódca 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego poświęcił wiele słów pamięci generała.

W 2008 roku obchodzono 50. rocznicę utworzenia 61 LPSzB, który do 2000 roku stał na bialskim lotnisku. Honorowym gościem zorganizowanego z tej okazji w Białej Podlaskiej pikniku był właśnie generał Andrzej Błasik. Dowódca przypomniał, że w latach 1984-85, jako podchorąży III i IV roku Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, szkolił się tu na Limach 2 i 5. – Bardzo mile wspominam ten czas, tutaj latałem z najlepszymi instruktorami, część z nich miałem przyjemność spotkać po wielu latach. Była to naprawdę dobra szkoła. Dzięki niej wielu szkolących się tu lotników do dzisiaj bezpiecznie kontynuuje latanie, niektórzy są wysokimi dowódcami – powiedział generał Błasik lotniczejpolsce na pikniku.


Postanowieniem Nr 112-8-2010 z dnia 15 kwietnia 2010 roku marszałek sejmu Bronisław Komorowski – wykonujący obowiązki Prezydenta RP – mianował pośmiertnie generała broni pilota Andrzeja Błasika na stopień generała. Marszałek Komorowski odznaczył też tragicznie zmarłego dowódcę Sił Powietrznych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Sławomir Kasjaniuk

( Portal Lotnicza Polska )


Pogrzeb generała pilota Andrzeja Błasika, Dowódcy Sił Powietrznych RP.

powiększ

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018