Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Kapitan PLL LOT Stanisław Bryzgalski nie żyje. 15.07.2012r.

Dla przyjaciół i znajomych ”Bryzgal”, dla wszystkich - Staszek Bryzgalski. Urodził się niedaleko stąd we Wszedzieniu koło Mogilna w roku 1937. Całe swoje młodzieńcze i dorosłe życie związany był z lotnictwem.

O wszystkim zaś zdecydował przypadek, kiedy to młody Stanisław w objazdowym kinie obejrzał w 1955 roku reklamę nawołującą młodzież do szkolenia się w lataniu. Odpowiedział na ten apel i wybrał się do Poznania by uczestniczyć w kursach dla młodych pilotów.


W 1956 roku odbył fachowe szkolenie w Inowrocławiu w Aeroklubie Kujawskim i został instruktorem lotnictwa. Kochał swoją pracę, która stała się jego pasją na całe życie.


W roku 1957 roku został wysłany do szkoły szybowcowej na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim koło Bielska Białej. Tam szkolił młodych adeptów lotnictwa i sam realizował swoje marzenia, stając się jednym z najlepszych pilotów i instruktorów. To właśnie tam założył rodzinę i w 1959 roku doczekał się syna Krzysztofa, które póĽniej podzielił lotniczą pasję ojca.


W 1964 roku został oddelegowany do Aeroklubu |ląskiego, z którym był związany przez cztery kolejne lata.


W 1968 roku posiadał już wszystkie możliwe uprawnienia pilota i instruktora lotnictwa. W tym właśnie roku związał się na wiele, wiele lat z PLL LOT, gdzie pracował jako pilot i kapitan samolotów. Latał głównie na długich trasach do USA, Kanady, Tajlandii, Chin, na które kierowano najlepszych pilotów. Jako kapitan ze swoją załogą był prawie w każdym zakątku Ziemi. Zainaugurował między innymi otwarcie nowego kierunku PLL LOT do Australii.


W roku 1995 przeszedł na emeryturę i na kilka lat zaprzestał latania. W 2007 roku wrócił do swojej najważniejszej pasji w życiu. Wznowił latanie wraz z swoim synem Krzysztofem.
Do roku 2011 latał na samolotach ultralekkich i był instruktorem. Całe rzesze dzisiejszych amatorów latania w Polsce, to jego uczniowie.


„Bryzgal” spędził w powietrzu ponad 20000 godzin. Gdyby przeliczyć to na przeloty nad Atlantykiem z Polski do Nowego Jorku, to pokonał tę trasę prawie 2500 razy.


Odszedł od nas pasjonat lotnictwa i pilotażu. Zostawił jednak w kraju uczniów, którzy dalej kontynuują jego dzieło. Także kolejne pokolenia Bryzgalskich, syn Krzysztof i wnuczka Zuzanna realizują, to co rozpoczął Stanisław.

Cześć Jego pamięci !


Kapitan PLL LOT Stanisław Bryzgalski nie żyje. 15.07.2012r.

powiększ

Kapitan PLL LOT Stanisław Bryzgalski nie żyje. 15.07.2012r.

powiększ

Kapitan PLL LOT Stanisław Bryzgalski nie żyje. 15.07.2012r.

powiększ

Kapitan PLL LOT Stanisław Bryzgalski nie żyje. 15.07.2012r.

Smutna wiadomość do nas dotarła. W sobotę 14 lipca odszedł wieloletni pilot linii lotniczych PLL LOT, instruktor, nauczyciel, Kolega. Nie miałem okazji latać liniowcami, gdy za sterami siedział Stasiu. Miałem to szczęście latać ze Stasiem samolocikiem VL 3 po Polsce wykonując zdjęcia. Latało nam się doskonale, Stasiu świetnie wyczuwał moje potrzeby fotograficzne, odpowiednio nalatując na obiekt. Na długo pozostanie mi w pamięci korespondencja radiowa jaką Stasiu prowadził w języku angielskim. Miał niesamowite poczucie humoru, był wiecznie uśmiechnięty.
Będzie nam teraz w powietrzu na szlakach kapitana Stanisława Bryzgalskiego brakowało...

Cześć Jego Pamięci !

Wojciech Gorgolewski


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018