Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Miasta
  Zabytki
  Krajobrazy polskie
  Góry
  Woda
  Przyroda
  Drogi autostrady
  Reporterka
  Zdjęcia ortogonalne - fotogrametria
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Oglądaj Księżyc

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Poczytaj ciekawą książkę o Księżycu...

Alan Butler, Christopher Knight


Dlaczego wielu specjalistów przypuszcza, że Księżyc jest pusty w środku? Dlaczego obraca się z prędkością równą dokładnie jednej setnej prędkości obrotu Ziemi wokół swojej osi? Dlaczego jest dokładnie 400 razy mniejszy od Słońca i dokładnie 400 razy bliższy Ziemi niż Słońce? I dlaczego system geometrii i jednostek miar używany w epoce kamiennej idealnie sprawdza się w odniesieniu do Księżyca?

Naukowcy od dawna są zgodni, że gdyby Księżyc nie był dokładnie taki, jaki jest, na Ziemi nie mogłyby rozwinąć się zaawansowane formy życia. Wielkość Księżyca, jego masa, odległość od Ziemi i ruchy mają podstawowe znaczenie dla naszego istnienia. Co więcej, eksperci zgadzają się, że Księżyca nie powinno być – jego istnienie nie jest zgodne ze znanymi zasadami astrofizyki. Nie istnieje żadna teoria powstania Księżyca, która wyjaśniałaby wszystkie znane fakty. Istnieje natomiast zdumiewająca zgodność pomiędzy jego parametrami a prehistoryczną jednostką miary długości, jardem megalitycznym, opisanym w książce Pierwsza ziemska cywilizacja.
To wszystko prowadzi do pytania: czy Księżyc może być tworem sztucznym? Czy widać tu wyraĽny zamysł projektanta? A jeśli to projekt, to kto był jego twórcą? Kto zbudował Księżyc?


Warto przeczytać książkę p.t. "Kto zbudował Księżyc ?" autorów Alana Butlera, Christophera Knight`a.


Poczytaj o Księżycu w internecie...


W Układzie Słonecznym znajduje się dziewięć planet. Aż siedem z nich posiada własne księżyce. I {Ziemia} nie jest tutaj wyjątkiem. Wśród astronomów przyjęło się, że wyraz Ksieżyc pisany wielką literą oznacza właśnie ziemskiego satelitę.
Dla ludzi Ksieżyc ma bardzo duże znaczenie. Na przykład wpływa on na ruchy wód w oceanie światowym (tzw. pływy). Pierwotnie miesiąc także wziął swą długość od czasu obiegu Ziemi przez Księżyc. Obecnie istnieje kilka definicji miesiąca:
gwiazdowy - okres obiegu Księżyca wokół Ziemi (27,32 dnia)
anomalistyczny - czas po jakim anomalia prawdziwa Księżyca narasta o kąt pełny (27,55 dnia)
smoczy - czas po jakim Księżyc znajdzie się w tym samym węĽle orbity (27,21 dnia)
synodyczny - czas trwania wszystkich faz (29,53 dni)
Jak więc widać, miesiąc miesiącowi nie jest równy - można jednak przyjąć, że wynosi on około 27 dni.

Ksieżyc okrąża Ziemię po orbicie będącej niemal idealnym okręgiem (jej mimośród Mimośród - wielkość charakteryzująca elipsę. Mimośród pokazuje nam, w jak dużym stopniu dana elipsa jest spłaszczona. Liczbowo, jest to pierwiastek z:
(a2 - b2) / a2

gdzie a i b to kolejno wielka i mała półoś elipsy, gdzie zawsze jest spełniony warunek:
a > b

Z podanego wzoru wynika, że mimośród zawiera się w przedziale od 0 do 1 (obustronnie otwartym, czyli bez zera i bez jedynki). Widać także, że im wartość mimośrodu bardziej zbliża się do zera, tym elipsa bardziej przypomina okrąg.

Dla przykładu, planetą poruszającą się po orbicie o największym mimośrodzie jest Merkury - jego wartość wynosi 0,2. Dla Ziemi zaś jest to tylko 0,017. Zaś do niedawna uważany za planetę Pluton porusza się po orbicie o mimośrodzie wynoszącym aż 0,66
wynosi 0,05) nachylonej do płaszczyzny ekliptyki pod kątem ponad 5 stopni. Jego średnia odległość od Ziemi wynosi ponad 384 tysiące kilometrów. Naszą planetę okrąża w 27,32 dnia.
Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że okres obrotu Księżyca jest równy okresowi jego obiegu wokół Ziemi, w wyniku czego Księżyc jest zwrócony ku Ziemi zawsze tą samą stroną.


Księżyc jest 81 razy lżejszy od Ziemi, jego promień jest zaś mniejszy 3,7 raza od promienia naszej planety. Jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że Ksieżyc jest bardzo duży jak na satelitę planety. Stosunek jego masy do masy Ziemi jest największy spośród wszystkch stosunków mas ksieżyców do ich planet w Układzie Słonecznym. Za to średnia gęstość substancji z jakiej składa się Księżyc wynosi zaledwie 3,34 g/cm3 (dla porównania: dla Ziemi ta wartość wynosi 5,52 g/cm3). Dla badaczy jest to wskazówką, że jądro Ksieżyca ma mniej żelaza niż jądro Ziemi. Przypuszcza się, że promień tego jądra wynosi zaledwie 700 kilometrów. Otaczają je stopione skały o grubości 400 kilometrów. Na nich z kolei znajduje się skalisty płaszcz. Na samym wierzchu jest skalista skorupa, gruba na kilkadziesiąt kilometrów.

Tekst przytoczony ze strony:
http://home.elka.pw.edu.pl/~kleszczu/index.php?menu=menu_dir/planety_dir/ksiezyc
gdzie warto zaglądnąć !!!

wg gorgol


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018