Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Aeroklub Żar rozwija skrzydła. ( 12.10.2014 )

Bardzo tajemniczy twór czyli Aeroklub ŻAR ( nie mylić z Górską Szkołą Szybowcową ŻAR AP ) na swojej stronie ( http://www.aeroklubzar.pl/ ) nie podaje żadnych informacji o swoim stowarzyszeniu. Ciekawe dlaczego. KRS również nie zawiera żadnych info.
Więc od czego są wyszukiwarki ?
Artykuł na stronie Gminy Lipowa:

Wójt Gminy Lipowa informuje

Grupa szybowników z lotnisk Żar i Bielsko Biała, jak również innych miast Polski postanowiła sprawdzić możliwości wykonywania lotów szybowcowych w Lipowej. Loty będą wykonywane wzdłuż grzbietu, z pola przylegającego do boiska LKS Sokół Słotwina, zwanego również "lotnisko" z powodu wykonywania na nim treningów w skokach spadochronowych, nie wcześniej niż od 10 października. Piloci bardzo chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące latania, szybowców i samolotów.

Pola byłych gospodarstw rolnych PGR nie raz gościły już szybowce, które nie znalazły odpowiednich warunków w powietrzu i były zmuszone lądować. Również niejednokrotnie szybowce były z tych pól zabierane za samolotem na holu, więc nie ma wątpliwości, że duże pola nadają się do startów i lądowań. Zorganizowanie lotniska było by niewątpliwie dużą atrakcją w gminie, ale oprócz samego miejsca do startów i lądowań ważne są warunki występujące w okolicy, w powietrzu, tak, by nie trzeba było szybowców holować daleko od miejsca startu. Jest to bardzo ważne przy wykorzystaniu do startu wyciągarki - urządzenia, które holuje szybowce na długiej linie (długość ograniczają rozmiary dostępnego pola). Szybowiec za wyciągarką startuje podobnie jak latawiec holowany na sznurku, bardzo szybko i niemal bezgłośnie. Po odczepieniu lina jest zwijana do urządzenia a szybowiec pozostaje w powietrzu. Pozostaje w dość dużej odległości od gór, gdzie mógłby sam poszukać odpowiednich warunków do lotu i dlatego rozpoznanie prądów wznoszących w pobliżu lądowiska jest takie ważne.

Loty będą wykonywane wzdłuż grzbietu, z pola przylegającego do boiska LKS Sokół Słotwina, zwanego również "lotnisko" z powodu wykonywania na nim treningów w skokach spadochronowych, nie wcześniej niż od 10 października. W dużej mierze zależy to jednak od pogody, deszczu i siły wiatru.

W związku z planowanym wykorzystaniem wyciągarki prosimy nie wchodzić na środek pola i poruszać się w bezpiecznych miejscach wskazanych przez osoby wykonujące loty. Pracująca lina może być niebezpieczna dla osób postronnych. Piloci bardzo chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące latania, szybowców i samolotów, ale proszą by podporządkować się zaleceniom osób kierujących lotami gdy te będą wykonywane i poruszać się wzdłuż dróg dochodzących do pola.


http://www.lipowa.pl/aktualnosci/2014/pazdziernik/wojt-gminy-lipowa-informuje


Od Admina:
Tyle wójt Gminy Lipowa.
Ciekawym po co komu jeszcze jedno "lotnisko" w rejonie "kolebki" szybownictwa czyli Aeroklubu Bielsko-Biała, a także GSS ŻAR ? Sądząc po załączonym zdjęciu w artykule, grono "obrażonych" szybowników z "Polski" zmianami w ABB i GSS ŻAR szuka dla siebie rozwiązania.
Ale czy Lipowa jest akurat najlepsza ? Akurat pod wschodnim zboczem najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego jakim jest Skrzyczne ? A co na to glajciarze i lotniarze okupujący Skrzyczne od 8 marca1976 roku ? Dlaczego od tej daty ? Nieskromnie wyjaśnię, że byłem pierwszym lotniarzem który poleciał ze szczytu Skrzycznego właśnie w dzień kobiet, 8 marca 1976 roku.
No cóż, powodzenia !


Aeroklub Żar rozwija skrzydła. ( 12.10.2014 )

powiększ

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018