Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Pogrzeb Lecha Szutowskiego
Pogrzeb Lecha Szutowskiego
Pogrzeb |więtej Pamięci Lecha Szutowskiego odbędzie się we wtorek, 22 grudnia 2009r. o godz. 12:00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu przy ul. Nowina 1.

Po pogrzebie Aeroklub Poznański zaprasza wszystkich przyjaciół i pilotów na uroczystość wspomnieniową i poczęstunek do siedziby aeroklubu na lotnisko Kobylnica.

Lech Szutowski urodził się 1 grudnia 1940r. w Kryłowie. |wiadectwo dojrzałości uzyskał w Technikum Odlewniczym w Nowej Soli. 10 listopada 1958r. został przyjęty do Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 4 w Dęblinie, gdzie 20 marca 1961r. uzyskał promocję na stopień podporucznika pilota. Otrzymał przydział liniowy do 5. Pułku Lotnictwa Szturmowego w Bydgoszczy, w którym wykonywał loty jako pilot i starszy pilot. Po reorganizacji pułku i przemianowaniu go w dniu 8 lutego 1972r. w 3. Pomorski Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego został dowódcą klucza, a od 3 września 1972r. dowódcą eskadry. Był pilotem wojskowym pierwszej klasy w lotnictwie myśliwsko-bombowym.

W latach 1975-1978 ukończył studia specjalistyczne w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie.
19 sierpnia 1978r. został dowódcą 3 Pułku w Bydgoszczy, którym dowodził do 17 sierpnia 1982r. Służąc w lotnictwie, z przerwą na studia w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, prawie 32 lata, uczestniczył we wszystkich defiladach i pokazach na samolotach Su-7. W roku 1970r. na samolocie Su-7 zajął pierwsze miejsce w Lotniczych Zawodach Rozpoznawczych Lotnictwa Sił Zbrojnych.

Po przekazaniu obowiązków dowódcy 3 Pułku, od 17 sierpnia 1982r. służył w Dowództwie Wojsk Lotniczych. Pełnił kolejno obowiązki: starszego inspektora na samolotach Su-22, od 1 lutego 1985r. ,po ukończeniu w 1984r. Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie, szefa Oddziału Szkolenia Lotniczego, od 1 sierpnia 1988r. - zastępcy szefa Zarządu Szkolenia Lotniczego Wojsk Lotniczych. Służbę wojskową zakończył w 1990r.

W lotnictwie sportowym Lech Szutowski był pilotem instruktorem samolotowym i szybowcowym, posiadał m.in. Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Wielokrotnie brał udział w zawodach samolotowych i szybowcowych, w tym m.in. akrobacji szybowcowej. Włodzimierz Chrenowicz, który jako nawigator brał z nim wielokrotnie udział w zawodach samolotowych, opowiada o nim jako o upartym, bardzo zaangażowanym w to, co robi, człowieku. Latał Aeroklubach w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Poznaniu. Był egzaminatorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Do Aeroklubu Poznańskiego trafił w 1978r., po oddelegowaniu do Dowództwa Wojsk Lotniczych. Pełnił funkcje m.in. wiceprezesa i dyrektora aeroklubu, w 1994r. był dyrektorem V Mikrolotowych Mistrzostw |wiata Samolotów Ultralekkich i Motolotni, które odbyły się na lotnisku Kobylnica. Zdaniem ekip międzynarodowych były to najlepiej zorganizowane i przeprowadzone do tej pory mistrzostwa. W dowód uznania Aeroklub Poznański został wyróżniony dyplomem FAI za doskonałe zorganizowanie i przeprowadzenie Mistrzostw |wiata.

Następnie pracował z Jerzym Domiczem w firmie Aerotechnika, potem w Ośrodku Szkolenia Lotniczego Aero-Start na Żernikach, gdzie był szefem wyszkolenia. Przy jego pomocy Aero-Start został pierwszym w Polsce certyfikowanym ośrodkiem szkolenia na ultralightach. Stamtąd przeszedł co Ośrodka Szkolenia Lotniczego Adriana, gdzie pełnił funkcje instruktora samolotowego.

Uzyskał nalot ponad 7000 godzin mając niemal 50 lat praktyki lotniczej w lotnictwie wojskowym i cywilnym. Był autorem popularnych publikacji, materiałów dydaktycznych i przewodników o tematyce lotniczej, w tym m.in. książek Podręcznik Pilota Samolotowego (wraz z Jerzym Domiczem), Poradnika Pilota Samolotowego, Budowa i Pilotaż Samolotów Lekkich, Album Szkolenia Lotniczego. Do tej pory są to jedyne polskie publikacje traktujące całościowo tematykę związaną z zagadnieniami General Aviation.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1980r.) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990r.).

Wraz z rodziną mieszkał w Poznaniu, dokąd trafił po oddelegowaniu do Dowództwa Wojsk Lotniczych. Uprawiał narciarstwo i żeglarstwo.

Lech Szutowski zginął 15 grudnia 2009r. około godziny 14:50 w katastrofie samolotu Zenair CH-601 Zodiac SP-YLS w okolicach lotniska Watorowo koło Chełmna. Miał 69 lat.

?ródło:aeroklub.poznan.pl
ps
Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018