Dzień 8 - Bohumil Śindelek - wspomnienie o pionierze lotniarstwa z Czech. 31.05.2011r.

Google

:: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

S. Kawa latając na superorchidei szybowcu Diana 2 mistrzem świata w GP Chile. 10.01.2010 r. TOP NEWS !!! Także MOJE REFLEKSJE !!
Tekst Trenera Jacka Dankowskiego

Sebastian Kawa Mistrzem |wiata!
Sebastian Kawa po brawurowym finiszu wygrał ósmą konkurencję i z ogromną przewagą zdobył – po raz trzeci – tytuł Mistrza |wiata w Wyścigach Szybowcowych. Sebastian Wujczak wywalczył 8 miejsce wśród 15 najlepszych na świecie pilotów.
Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) we wspaniałym stylu wywalczył trzeci z rzędu tytuł mistrza świata. Sebastian Kawa jest jedynym na świecie pilotem szybowcowym, który kiedykolwiek zdobył tytuł mistrza świata w wyścigach szybowcowych. Mistrzostwa rozegrane zostały po raz trzeci. Dwie poprzednie edycje (2005 Francja, 2007 Nowa Zelandia) również wygrał Sebastian. Tym samym żaden z zagranicznych pilotów nie może poszczycić się tytułem Mistrza |wiata w Wyścigach Szybowcowych.

Sebastian wygrał podczas zakończonych właśnie w Chile mistrzostw cztery z ośmiu rozegranych konkurencji. Przewaga, którą wypracował po rozegraniu siódmej konkurencji, gwarantowała mu tytuł wicemistrza niezależnie od wyników ostatniej konkurencji. Aby zdobyć tytuł mistrza świata, wystarczyło, że przekroczyłby metę jako ósmy. Jednak i w ostatniej konkurencji Sebastian walczył do końca. Na końcowych kilometrach wyprzedził we wspaniałym stylu wszystkich rywali i jako pierwszy przekroczył linię mety, wygrywając ostatnią konkurencję mistrzostw.
|miało można powiedzieć, że Kawa znokautował rywali.

– Latanie w Andach z kondorami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rywalizując z najlepszymi pilotami na świecie w tak trudnym, a zarazem pięknym terenie, zdobyłem kolejne cenne doświadczenie, które pozwoliło mi wspiąć się na wyższy poziom zaawansowania w lataniu szybowcowym – powiedział Sebastian Kawa.

Stanisław Wujczak (Aeroklub Leszczyński) doleciał do mety jako 13 i pozostał na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej. Tym samym, na co dzień instruktor pilot Boeinga 767 w Polskich Liniach Lotniczych LOT wywalczył 8 miejsce wśród 15 najlepszych na świecie pilotów w wyścigach szybowcowych.

Konkurencja dnia: Zadaniem dnia był przelot prędkościowy po trasie wieloboku o długości 269,7 km. Była to jedna z krótszych konkurencji mistrzostw. Trasa przebiegała głównie na północ od Santiago. Linia startu lotnego została otwarta o godzinie 15:00 (19:00 czasu polskiego). Chilijczyk Carlos Rocca z całych sił próbował wygrać z Sebastianem. Robił wszystko, aby dogonić Polaka. Podczas dzisiejszej konkurencji nie był w stanie nawet zbliżyć się do naszego pilota. Stanisław Wujczak leciał dzisiaj bardzo aktywnie. Cały czas utrzymywał się w czołówce peletonu. W końcowej fazie lotu stracił niespodziewanie trochę wysokości i odstał od czołowej grupy. Na mecie zameldował się na trzynastej pozycji i pozostał na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

MOJE REFLEKSJE :
Zastanawiający jest tekst trenera szybowcowej kadry narodowej Jacka Dankowskiego, który zamieściłem w całości za portalem Lotnicza Polska, w którym ani słowem nie wspomina ( również w poprzednich korespondencjach ) o narzędziu, dzięki któremu świetny pilot zwycięża z innymi świetnymi pilotami, a tym narzędziem jest szybowiec ze stajni wyścigowej inż. Bogumiła Beresia. Dla przykładu Robert Kubica startując bolidem BMW Sauber F1 nie miał wielkich szans wygrać z Ferrari czy innymi lepszymi konstrukcjami. Startując w legendarnym rajdzie Monte Carlo samochodem Reanult Clio też pewnie nie wygra, jednak zapewni firmie i sobie reklamę, tak potrzebną do dalszego egzystowania.
Euforia światka szybowcowego i co za tym idzie mediów trzecim tytułem świata w wyścigach szybowcowych Sebastiana Kawy, nie poparta informacjami, że latał na szybowcu Diana 2 uznanym w świecie za najlepszą konstrukcję w klasie 15-metrowej jest szokująca, zaskakująca.
No jakim szybowcem latał Kawa ? Przecież tandem Kawa + Diana 2 wygrali z utytułowanymi szybownikami ze świata latającymi na świetnych szybowcach Ventus i ASG rodem z Niemiec - światowego i czołowego giganta w produkcji szybowców.
Przecież pamiętamy zmianę szybowca przez Kawę na Mistrzostwach Europy w Nitrze na szybowiec niemiecki ASG 29 ( najnowsza niemiecka konstrukcja właściwie projektowana jako 18-metrowa ) i efekt chyba 14 miejsce, zaś Diana 2 pilotowana przez młodego pilota Łukasza Wójcika zdobywa wicemistrzostwo Europy !!!

Kiedyś uprawiałem wyczynowo saneczkarstwo i pamiętam do dziś saneczki Fendera na których pędziłem po lodowych torach, jednak Niemcy byli o krok dalej w konstrukcjach sanek i nie mieliśmy szans z ich zawodnikami wygrywać. Wiem jakie znaczenie ma sprzęt w saneczkarstwie, a co dopiero w lotnictwie, w najpiękniejszej dyscyplinie jakim jest szybownictwo. Reklamujmy nasz bielski produkt - szybowiec Diana 2 na równi z z pilotem, bo obaj są doskonali !!!
A co będzie gdy Diany 2 zabraknie i trzeba będzie przesiąść się na inny szybowiec ???

Statecznik kierunku szybowca Diana 2 ( znaki zawodnicze BB ) jest miejscem na którym producent zaznacza kolejne tytuły mistrzów |wiata czy Europy,które na tym szybowcu zdobywali szybownicy, nie tylko Sebastian Kawa, ale także Janusz Centka, Thomas Gostner, Stefano Ghiorzo, Karol Staryszak, Łukasz Wójcik ( brakuje już miejsca na kolejne wpisy ). Należy również wspomnieć o rekordzistach Polski i |wiata - Marku Małolepszym i Hanie Zejdovej ( oboje startowali na Dianie 1 ).

I wreszcie co chyba najważniejsze - GRATULACJE dla Bogumiła Beresia i Jego WSPANIAŁEJ ZAŁOGI, dla GURU aerodynamików ( w świecie ) Krzysztofa Kubryńskiego, dla pilotów doświadczalnych Mariusza Stajewskiego, Jacka Marszałka i wielu którzy przyczynili się do powstania tego super szybowca, by umożliwić pilotującym go szybownikom zdobywanie najwyższych światowych laurów.