Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Leszek Mańkowski - wspaniała kariera doskonałego < Kumpla>
Leszek Mańkowski udzielił wywiadu Kubie Kucharskiemu z Lotniczej Polski. Wywiad zaczyna się tak:
[ Leszek Mańkowski o swoich lotniczych pasjach
Już jako dziecko obserwował startujące i lądujące samoloty na krakowskim lotnisku Rakowice – Czyżyny, w pobliżu którego mieszkał. Zaczynał jako skoczek spadochronowy. Dziś jest instruktorem spadochronowym WPD klasy mistrzowskiej, instruktorem lotniowym i paralotniowym. Jest także pilotem szybowcowym, samolotowym oraz motolotniowym. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko ukończenia kursu balonowego... ]
Cały artykuł :
Aerokrak: 15-lecie działalności
Piętnaście lat temu, w 1994 r. została założona Szkoła Latania Rekreacyjnego "Aerokrak" – jedna z najstarszych w kraju.


Założycielem szkoły był Leszek Mańkowski, a instruktorami szkolenia Michał Ornatkiewicz i Leszek Sypek - wszyscy trzej z wieloletnim doświadczeniem lotniczym, wszyscy także wywodzący się z Aeroklubu Krakowskiego.

- Impulsem do założenia szkoły było odejście z zawodowej służby wojskowej. Wychowałem się na "lotnisku", najlepiej umiałem skakać ze spadochronem i latać. W 1994 roku ukończyłem kurs dla instruktorów paralotniowych, złożyłem stosowne papiery do Aeroklubu Polskiego i założyłem szkołę – wspomina Leszek Mańkowski.

- Początki nie były łatwe – kontynuuje Leszek Mańkowski. - Brakowało pieniędzy, a pierwsze dwa komplety paralotni Alpha z firmy DFX nabyłem na raty. Przez kolejne dwa lata cały zysk lokowałem w sprzęt.

Szkoła jako pierwsza w Polsce specjalizowała się w szkoleniach za wyciągarką co dawało możliwość przeprowadzania nauki latania w różnych regionach Polski m.in. Pińczowie, Lublinie, Ostrołęce, Łomży, Szczecinie, Lesznie.

W czasie 15 lat działalności "Aerokrak" wyszkolił ponad 1500 pilotów paralotni oraz lotni a także kilkuset pilotów na uprawnienia dodatkowe w lotach holowanych i na paralotniach z napędem. Ponadto szkoła wykonała ponad 40 tys. startów za wyciągarką. – Przez te wszystkie lata największą ostoją i wsparciem jest moja żona i szefowa – Krysia – dodał Leszek Mańkowski.

Leszek Mańkowski w tym roku obchodzi 30 rocznicę uzyskania uprawnień instruktora spadochronowego oraz 30 rocznicę pierwszego lotu na lotni. Jak mówi w przyszłości chciałby spróbować jeszcze latania balonami. Tradycje paralotniowe na pewno podtrzyma jego syn Kamil – także instruktor paralotniowy.

Z okazji jubileuszu szkoły w sobotę, 20 czerwca na lotnisku w Marszowicach odbędzie się piknik paralotniowo – modelarski (Piknik paralotniowo-modelarski w Marszowicach).

Zobacz: Szkoła Latania Rekreacyjnego "Aerokrak"

Kuba Kucharski


Poznałem Leszka Mańkowskiego w pionierskich latach polskiego lotniarstwa na Żarze. Mogę śmiało powiedzieć, że zaprzyjaĽniliśmy się od pierwszych dni i tak zostało do dzisiaj.
Sukcesy Leszka i całej Rodziny Mańkowskich bardzo mnie cieszą i radują.
Stąd też bardzo mi jest miło jak mogę wpaść do Podolan i tam wśród bliskich mi gospodarzy odszukać trochę relaksu, przeżyć trochę wspomnień.
Pozdrawiam Was 2 x K i L Mańkowscy

wg gorgol
Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018