Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Premiera samolotu Dedal KB w Wilczych Laskach ( c.d. ) 14.11.2010r.
Premiera samolotu Dedal KB w Wilczych Laskach nie doszła do skutku z powodu złych warunków atmosferycznych.
Kilka dni póĽniej zdarzyła się katastrofa - zginął pilot.

http://www.altair.com.pl/start-4960

Zapraszam pod ten link:
http://www.samoloty.pl/index.php/artykuly-lotnicze/5651

Przytaczam fragment tekstu:
[.....Proces powstawania samolotu DEDAL to przykład możliwości niewielkiego zakładu produkcyjnego oraz dynamicznego zespołu specjalistów z branży lotniczej, wdrażających zaawansowane rozwiązania technologiczne przy ograniczonych możliwościach finansowych. Efekt jest co najmniej zadowalający – już pierwszy prototyp, ten który można zobaczyć w Wilczych Laskach, w całości spełnił pokładane w nim nadzieje. Zmiany i udoskonalenia jakie zostały wprowadzone w DEDALU II to tak naprawdę standaryzacja oraz dostosowanie konstrukcji do produkcji seryjnej. Zarówno DEDAL KB jak i jego młodszy brat DEDAL II wyróżniają się elegancją i dopracowaniem aerodynamicznym płatowca, z bliska widać dbałość o wykonawstwo detali i przemyślane rozwiązania ułatwiające przyszłym użytkownikom jego eksploatację.
Pozostaje mieć nadzieję, że debiutująca konstrukcja zyska uznanie na rynku. Życzymy powodzenia konstruktorowi oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej najnowszej polskiej konstrukcji lotniczej. Prezentacja tego samolotu miała odbyć się na festynie lotniczym w Wilczych Laskach 7 sierpnia br., lecz ta nie doszłą do skutku z powodu złych warunków atmosferycznych.

Kilka dni póĽniej, 21 sierpnia, tenże sam samolot typu DEDAL KB (reg. SP-SZKB) w pobliżu lotniska ŁódĽ Lublinek uderzył o ziemię. Pilot mimo reanimacji zmarł.....]


Od admina:
Mamy dzisiaj połowę listopada, jakoś temat Dedala umknął mi uwadze, jednak myślę że warto napisać kilka słów bo jakoś dwa zdarzenia mają podobny wymiar...
11 listopada 1984 roku minęła kolejna rocznica katastrofy, w której za sterami prototypu ULM-a "Moskito" ( budowanego w moim warsztacie ) zginął Janek Kubica. Straciliśmy doskonałego pilota, wspaniałego Kolegę.
Ten straszny fakt był już nieodwracalny. Gdy pozbieraliśmy się po tej katastrofie prace nad konstrukcją ponownie ruszyły.
Dzisiaj pod niebem Ameryki i Europy latają Remosy i 3xtrimy, będące kolejnymi etapami rozwoju Moskita. |mierć Janka nie poszła na marne.

Strona poświęcona budowie ULM-a Moskito:
http://www.gorpol.pl/?site=54&artykul=94

Mam nadzieję i wierzę, że historia Dedala KB nie zatrzyma się i mając w pamięci śmierć pilota egzemplarza SP-SZKB w imię rozwoju lotnictwa prace będą kontynuowane.

wg gorgol


Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018