Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Zmarł zasłużony bielszczanin, Józef Drożdż
Józef Drożdż urodził się 22 stycznia 1918 roku w Kamienicy. Był pasjonatem sportu. Bardzo aktywnie działał w harcerstwie. 21 stycznia 2003 roku został wpisany do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej".

Od 1935 roku reprezentował jeden z dwóch polskich klubów funkcjonujących wówczas w Bielsku – Harcerski Klub Narciarski. Ukończył także kurs szybowcowy, zostając pilotem kategorii „C”. W roku 1939 Józef Drożdż został komendantem Pogotowia Harcerskiego utworzonego w przeddzień wybuchu wojny, a od listopada 1939 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej. Organizował harcerskie oddziały zajmujące się kolportażem ulotek i niesieniem pomocy rodzinom poległych. Został aresztowany w roku 1940 i całą okupację spędził w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

W lipcu 1945 szczęśliwie powrócił do Bielska, gdzie został na długie lata komendantem Hufca Harcerskiego. Przyczynił się do reaktywowania Harcerskiego Klubu Narciarskiego i odbudowy schroniska na Dębowcu. W roku 1949 roku ukończył studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, by aż do emerytury pracować jako nauczyciel wychowania fizycznego i matematyki w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Staszica.

W roku 1950 współtworzył Międzyszkolny Klub Sportowy „Zryw”. Był to pierwszy klub narciarski w Szkolnym Związku Sportowym, a Józef Drożdż był jego prezesem do 1992 roku. Był członkiem władz Polskiego Związku Narciarskiego oraz |ląskiego Okręgowego Związku Narciarskiego w Katowicach. Przeszedł wszystkie szczeble kariery sędziego narciarskiego. Od roku 1976 był sędzią międzynarodowym.

Józef Drożdż został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem honorowym Za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego i złotą honorową odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.
?ródło www.super-nowa.pl
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=23170

Powinienem wspomnieć fakt, że Józef Drożdż był jednym z pierwszych kursantów Szkoły Szybowcowej na górze Chełm w Goleszowie w roku 1934 ! Kursant Drożdż był wtedy uczniem Gimnazjum w Bielsku-Białej.
Był częstym gościem na lotnisku w Bielsku-Białej, uczestnikiem spotkań na Górze Chełm.

Pogrzeb odbędzie się w środę 18 kwietnia w Bielsku-Białej.

Wojtek Gorgolewski
Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018