Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Uroczystość na górze Chełm 15.07.2016
Szanowni Państwo,

Chciałbym wstępnie poinformować, że działający przy Aeroklubie Bielsko-Bialskim Klub Seniorów Lotnictwa wspólnie z Gminą Goleszów organizuje 15 lipca br. (piątek) odsłonięcie na górze Chełm w Goleszowie (Godziszowie) głazu z tablicą upamiętniającą otwartą tam 15 lipca 1934 r. (osobiście przez wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego) Śląską Szkołę Szybowcową.

Do 1939 r. było to największy ośrodek szkolenia szybowcowego na terenie Śląska, a w początkowym okresie swojego istnienia także jeden z najważniejszych w Polsce. W jego uruchomienie zaangażowali się m.in. znani instruktorzy szybownictwa, związani z warszawskim środowiskiem harcerskim, późniejszy żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego Tadeusz Derengowski (1912-1944) i Kazimierz Kula, pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie (1909-1941).

Wychowankami góry Chełm byli nie tylko pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego przyszli lotnicy PSP Jan Cholewa i Jan Kalfas, czy późniejszy sekretarz generalny Stowarzyszenia Lotników Polskich Tadeusz Jerzy Krzystek, ale także mieszkańcy innych regionów kraju, jak np. Bolesław Drobiński, jeden z dowódców 303 Dywizjonu Myśliwskiego czy urodzony w 1916 r. Franciszek Kornicki, dzisiaj ostatni żyjący dowódca dywizjonu PSP.

Obecnie są czynione starania o objęcie uroczystości patronatem honorowym wojewody śląskiego.

Innych informacji na razie nie posiadam, ale sądząc po zaangażowaniu władz Gminy Goleszów można mieć nadzieję, że wszystko jest na dobrej drodze.

resimli mesajlar

Szkoła szybowcowa na górze Chełm, czynna w latach 1934-1950, dobrze zapisała się w historii polskiego lotnictwa, również czynami swoich wychowanków i instruktorów, że wspomnę jeszcze późniejszych pilotów PSP Andrzeja Kozieła (1909-1942) i Rudolfa Grzegorza (1914-1941).

Być może upamiętnienie szkoły pamiątkowym głazem, i odpowiednia promocja tego wydarzenia, przyczynią się do powrotu góry Chełm do świadomości zwykłego mieszkańca Śląska Cieszyńskiego, na szlaki rodzinnych wycieczek, a także wizyt turystów spoza naszego regionu.

Dobry przykład, jak wykorzystać potencjał miejsc związanych z historią lotnictwa, płynie z sąsiedniej Małopolski. We wrześniu 2013 roku wspólnie z Kolegą Zbigniewem Legierskim braliśmy udział w zorganizowanej w Niepołomicach konferencji "Skrzydła na wojnie". Mieliśmy wówczas okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat lotniczych parków kulturowych, związków historii lotnictwa z dzisiejszą turystyką, od osób bezpośrednio związanych z Małopolskim Szlakiem Historii Lotnictwa: Panów dr. inż. Krzysztofa Wielgusa i dr. Piotra Sadowskiego.Jak sądzę, bliższe informacje nt. planu uroczystości na górze Chełm w dniu 15 lipca 2016 r. będą już pochodzić bezpośrednio z działu promocji Urzędu Gminy Goleszów.Serdecznie pozdrawiam

Grzegorz Kasztura, Cieszyn

div style="display:none">
sevda kuşun kanadında dizisi
pasta tarifleri
yemek tarifleri

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018