Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Park lotniczy powstanie w ekspresowym tempie
Park lotniczy powstanie w ekspresowym tempie
Marcin Czyżewski
2007-01-18, ostatnia aktualizacja 2007-01-18 20:25
W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z projektantem, a w połowie marca już rozpocznie się budowa Bielskiego Parku Techniki Lotniczej. Ma być gotowy za rok
Park to pomysł bielskiego starostwa powiatowego na stworzenie miejsca, gdzie będą budowane niewielkie samoloty, szybowce oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w lotnictwie. Na Podbeskidziu działa bowiem wiele firm z tej branży. Na razie muszą jednak działać w przypadkowych miejscach, często prowizorycznie zaadaptowanych obiektach, znacznie oddalonych od lotniska.
Dlatego starostwo starało się o unijną dotację na budowę parku. - Udało się zdobyć 21 mln zł, ale pieniądze otrzymaliśmy dopiero w ostatnim rozdaniu. Umowę o dofinansowaniu podpisaliśmy pod koniec roku, a rozliczyć inwestycję musimy do czerwca 2008. Dlatego mamy bardzo mało czasu - tłumaczy Wiktor Kałat, prezes Bielskiego Parku Techniki Lotniczej.

Żeby nie tracić czasu, park nie ogłasza ciągnących się miesiącami przetargów, tylko organizuje konkursy ofert. Pierwszy - na firmę, która zaprojektuje park, został właśnie rozstrzygnięty. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa, a projekt powstanie do końca lutego. W najbliższych tygodniach odbędą się kolejne konkursy: na roboty ziemne oraz postawienie budynków. - W połowie marca będą już trwały prace. To gwarantuje, że zdążymy na czas - dodaje Kałat.

Spółkę budującą park, oprócz bielskiego starostwa, tworzą Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw oraz firmy lotnicze. Powstanie on na pokopalnianych nieużytkach w Kaniowie koło Czechowic-Dziedzic. Będzie tu pas startowy o długości 700 m i szerokości 22 m, ponadto 600-metrowa droga kołowania, wieża kontroli lotów, stacja paliw, place i parkingi. Firmy ulokują się w halach produkcyjnych o łącznej powierzchni ponad siedmiu tys. m kw. oraz w ośmiu hangarach. Docelowo będzie tu pracować około tysiąca osób.

Edward Margański, znany bielski konstruktor lotniczy, tłumaczy, że taka baza nie tylko zapewni odpowiednie warunki pracy, ale też odmieni wizerunek lotniczych przedsiębiorstw, które przestaną być postrzegane jako "firmy z kurników".

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,3860404.html
Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018