Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

Lotnisko w Kaniowie do końca roku TM | 02.06.2007
Lotnisko do końca roku TM | 02.06.2007 (52)

Ekipa budowlana rozpoczęła prace przy stawianiu lotniska w Kaniowie obok kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Główna część inwestycji powstanie do końca roku.

22 grudnia będziemy pić szampana z okazji ukończenia inwestycji – zapowiada Wiktor Kałat, prezes Bielskiego Parku Techniki Lotniczej, inwestora lotniska. Spółka ta powstała z udziałów bielskiego starostwa, prywatnego Air Bussines i państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstw. Rozpoczęły się pierwsze prace, na razie spory kawałek od przyszłego lotniska. Komunalna spółka Kombest z Bestwiny, na terenie której leży Kaniów, wytycza linię pod wodociąg, który trzeba doprowadzić w miejsce, gdzie staną hale parku techniki. W najbliższych dniach pracę rozpoczną również energetycy, podciągną prąd do miejsca, które teraz jest jednym wielkim nieużytkiem – pokopalnianą hałdą.
Kałat wyjaśnia, że uzbrojenie terenu musi być gotowe do połowy sierpnia. Wtedy ze Szwecji przyjadą elementy czterech olbrzymich hal-hangarów. Park techniki zamówił u szwedzkiego wykonawcy hale w całości, tzn. od fundamentów, przez wykonanie elementów, aż po ich montaż. Wraz z płytą postojową oraz pasem startowym całość ma być gotowa do końca tego roku. Kałat zaznacza, że prace wykończeniowe prawdopodobnie przez zimę będą toczyć się dalej we wnętrzu hal, ale lotnisko jako takie będzie gotowe. Końcowe prace potrwają do ostatnich dni marca, potem przyjdzie czas na rozliczanie inwestycji, co musi nastąpić do końca czerwca. Lotnisko ma kosztować 26 mln zł, z czego 20 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.
W Bielskim Parku Techniki Lotniczej będą działać firmy z podbeskidzkiego zagłębia lotniczego, największego tego typu skupiska producentów i usługodawców branży lotniczej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Konieczność budowy lotniska z betonowym pasem startowym wyniknęła kilka lat temu, gdy okazało się, że z powodów oporu mieszkańców nie da się utwardzić trawiastego pasa startowego na lotnisku w Aleksandrowicach, dzielnicy Bielska-Białej.
– Lotnisko w Kaniowie, budowane w wyludnionym miejscu, pozwoli w kolejnych latach także na uruchomienie zakładów doświadczalnych branży lotniczej. Wkrótce badania naukowe mają być mocno wspierane przez Unię Europejską – powiedział nam wicestarosta bielski Mirosław Szemla.

Żródło http://www.super-nowa.pl/art.php?i=2403

Tekst przytoczono z ciekawej strony internetowej Super-Nowa gazeta regionalna ( Gazeta Bielska ) http://www.super-nowa.pl/

Na stonie Super-Nowej zobaczymy najnowsze newsy z regionu Bielska-Białej, łącznie z TV Super-Nowa.
Zapraszam w imieniu wydawców
Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018