Bielsko tatry
 
  Strona główna
  Lotnictwo
  Galerie
  Imprezy
  Linki
  Inne
  Video
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google

 :: Aktualnosci

<< Pokaż wszystkie aktualności

14 ROCZNICA KATASTROFY |MIGŁOWCA TOPR
W dniu 11 sierpnia 1994 roku miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii ratownictwa tatrzańskiego. W katastrofie śmigłowca podczas wykonywania lotu ratowniczego w Dolinie Olczyskiej zginęli ratownicy i piloci; Bogusław Arendarczyk, Janusz Kubica, Stanisław Mateja Torbiarz i Janusz Rybicki. Cześć ich pamięci.
Więcej o tej tragedii pod tymi linkami:
http://www.airrescue.boo.pl/czytaj.php?txt=patroni

a także w tej korespondencji Piotrek_S :
13 lat temu podczas akcji ratowniczej w Tatrach rozbił się Sokół TOPR SP-SXT "Pinio" (s/n 310416). zginęli piloci Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki, i ratownicy TOPR Stanisław Mateja i Janusz Kubica

śmigłowiec poleciał w rejon Kasprowego Wierchu po dwie ranne zagraniczne turystki, które miały złamane nogi

Podczas zawisu z podparciem przednim kółkiem o pochyły stok, ratownicy desantowali się ze śmigłowca, i część od razu poszła do turystek. Janusz Kubica który stał przed dziobem i "naprowadzał" śmigłowiec, został uderzony w głowę dwiema kolejnymi w ruchu łopatami wirnika nośnego (tak ustaliła komisja). Leżącego nieprzytomnego Kubicę z dużą raną na czubku głowy, włożono na pokład śmigłowca, który natychmiast odleciał do szpitala w Zakopanem, a załoga poprosiła o podstawienie na lądowisko karetki "R". Razem z Kubicą poleciał ratownik Stanisław Mateja który pełnił "dyżur śmigłowcowy", pozostali ratownicy i lekarz zostali z turystkami.

Jak ustalono podczas uderzenia Janusza Kubicy nastąpiło uszkodzenie części spływowej łopaty nośnej, które to uszkodzenie podczas bardzo szybkiego lotu powrotnego (248km/h, prędkość normalna dla sprawnego śmigłowca) zaczęło obejmować coraz większy obszar łopaty powodując rozwarstwianie, utratę sztywności, zmianę własności aerodynamicznych, coraz większe drgania śmigłowca. Doprowadziło to do roztorowania ruchu łopaty, która zaczęła zataczać coraz niższe kręgi nad belką ogonową, aż do wielokrotnego uderzania w nią (ok. kilkadziesiąt uderzeń, w czasie nie przekraczającym kilkunastu sekund) i odcięcia końcówki ogona ze statecznikiem i śmigłem ogonowym. |migłowiec po przerwaniu wału napędu śmigła ogonowego, biegnącego pod osłoną na wierzchu belki ogonowej zaczął obracać się w okół własnej osi, a po kilkunastu sekundach pozostałe łopaty uderzyły w kadłub/ogon łamiąc się i odrywająć od głowicy. Sokół spadł w lesie na południowo-zachodnim stoku Wielkiego Kopieńca w Dolinie Olczyskiej.

trudno powiedzieć czy załoga wiedziała / podejrzewała uszkodzenie śmigłowca. silne drgania podczas lotu powrotnego prawdopodobnie mogły być odczuwane. do końca była utrzymywana duża prędkość, być może było to celowe ze względu na jak najszybsze dowiezienie ratownika do szpitala. komisja przypuszczała, chociaż pewności żadnej nie było, że gdyby śmigłowiec leciał wolniej, to być może nie doszłoby do tak szybkiego zniszczenia łopaty, mimo jej uszkodzenia.

Inna sprawa że łopata nie powinna była ulec tak szybkiemu zniszczeniu, po początkowo niewielkim uszkodzeniu (technologia "Fail Safe" czyli takie projektowanie i wykonywanie elementów, aby w przypadku początkowego uszkodzenia, nie następowało od razu całkowite niszczenie konstrukcji), a producentowi przekazano "szczegółowe wnioski płynące z katastrofy, dotyczące konstrukcji i produkcji łopat"

fot z Doliny Olczyskiej
http://www.fstatry.zol.pl/?a=realfly

filmik ze szczytu Nosala (autor: 12-letni Stefan Adamski ze Sławna, info za TVP)
http://www.savefile.com/files/963267

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018